Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sunt somera si as dori sa stiu daca voi primi ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sunt somera si as dori sa stiu daca voi primi indemnizatie pentru cresterea copilului

buna ziua, in cateva zile voi ramane somera, pentru ca se inchide firma. as vrea sa raman insarcinata dar inainte as dori sa stiu daca la terminarea somajului eu inca nu am nascut si mai am cateva luni, care nu se incadreaza in cele 63 de zile de concediu prenatal, voi putea beneficia de indemnizatie, inainte lucrand 1 an la firma care s-a inchis, si daca se ia in considerare si somajul. Multumesc anticipat
pussycat85, utilizator
1. Daca sunteti in somaj veti putea beneficia de concedii medicale, concediu de maternitate si apoi de CCC.
2. Certificatele medicale le duceti la Agentia de Somaj care le calculeaza si le plateste.
3. Toate aceste concedii suspenda indemnizatia de somaj care se reia, de unde a ramas, dupa expirarea acestor concedii.
4. Cererea pentru CCC o faceti catre Agentia de Somaj.
5. Perioadele in care ati fost in somaj indemnizat, concediu medical si concediu de maternitate se iau in calculul celor 12 luni premergatoare natserii pentru acordarea indemnizatiei pentru CCC.