avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 948 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sunt somera si as dori sa stiu daca voi primi ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sunt somera si as dori sa stiu daca voi primi indemnizatie pentru cresterea copilului

buna ziua, in cateva zile voi ramane somera, pentru ca se inchide firma. as vrea sa raman insarcinata dar inainte as dori sa stiu daca la terminarea somajului eu inca nu am nascut si mai am cateva luni, care nu se incadreaza in cele 63 de zile de concediu prenatal, voi putea beneficia de indemnizatie, inainte lucrand 1 an la firma care s-a inchis, si daca se ia in considerare si somajul. Multumesc anticipat
Ultima modificare: Duminică, 12 Iunie 2011
pussycat85, utilizator
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:21, 12 Iunie 2011
1. Daca sunteti in somaj veti putea beneficia de concedii medicale, concediu de maternitate si apoi de CCC.
2. Certificatele medicale le duceti la Agentia de Somaj care le calculeaza si le plateste.
3. Toate aceste concedii suspenda indemnizatia de somaj care se reia, de unde a ramas, dupa expirarea acestor concedii.
4. Cererea pentru CCC o faceti catre Agentia de Somaj.
5. Perioadele in care ati fost in somaj indemnizat, concediu medical si concediu de maternitate se iau in calculul celor 12 luni premergatoare natserii pentru acordarea indemnizatiei pentru CCC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil raira raira Buna ziua! Incepand din 24.01.2013 sunt in somaj. in martie am ramas insarcinata, iar din 01.07.2013 sunt in concediu medical. in prezent am 32 de saptamani si ... (vezi toată discuția)
Prenatal alinacr3ata alinacr3ata sunt in somaj de 4 luni si sunt insarcinata,in acest caz pot intra in prenatal?sau ma pot intoarce la firma la care am lucrat pentru a intra in prenatal? (vezi toată discuția)
Concediul prenatal fractionat irina19867 irina19867 Buna ziua.Sunt profesoara suplinitor, urmeaza sa nasc in 12 august.As avea doua nelamuriri...prima este aceea ca as mai avea 3 saptamani de practica la scoala ... (vezi toată discuția)