Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Abuz de drept al ANAF in procedura insolventei
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Abuz de drept al ANAF in procedura insolventei

In situatia cand ,
-creditorul majoritar (ANAF) a conditionat aprobarea Programului de reorganizare propus de debitor prin majorarea Capitalului social cu un bun propietate personala a acestuia,-conditie indeplinita -,programul fiind confirmat de catre judecatorul sindic ,iar dupa un trimestru (de iarna),care nu este propice obiectului de activitate al debitorului (constructii),la initiativa acestuia de modificare a programului de plati a creantelor ,ANAF a respins solicitarea ,nemotivand in nici un fel respingerea ,acestei modificari,propunand intrarea in procedura de faliment a debitorului.
Intrebari:
1.)-considerati ca este un abuz de drept al ANAF prin nerespectarea principiului- ca pe tot parcursul reorganizarii se pot face modificari al programului -daca elementele care au stat la baza acestuia s-au modificat ,in speta,renuntarea la darea in plata de catre ANAF a unui bun imobil (teren) solicitat de autoritatea locala (Primarie)
2.)-Cum poate fi recuperat bunul imobil(teren) cu care a fost majorat Capitalul social al societatii de catre persoana fizica-(administratorul special pe perioada reorganizarii )
xerex a scris:
2.In ceea ce priveste bunul in cauza,acesta a intrat in patrimoniul societatii debitoare,neputand fi recuperat de catre administrator decat dupa achitarea tuturor creantelor debitorului.

Ideea / obiectul acestui topic este in sensul ca:
-"In cazul insolventei firmei -adica admiterea falimentului de catre instanta de judecata - administratorul / persoana fizica ,poate pierde definitiv terenul pus gaj la cererea ANAF ,intrucat sansa de a se redresa financiar este minima .

Acesta este un caz aparte /deosebit cu creditorul ANAF ...care nu actioneaza la fel in procedura insolventei.