Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa 3 luni de munca
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa 3 luni de munca

Am demisionat de la locul de munca in data de 02.05.2011. Incepand cu data de 15.06.2011 ma angajez la un nou loc de munca cu contract pe perioada determinata de 3 luni de zile. Intrebarea mea este daca dupa aceste 3 luni am dreptul la somaj in caz ca angajatorul nu vrea sa-mi prelungeasca contractul de munca?
Nu oputeti beneficia de somaj decit daca ati lucrat cel putin 12 luni anterioare ori dv. ati demisionat si nu aveti continuitatea necesara dupa trei luni de activitate
gabiraco a scris:

Am demisionat de la locul de munca in data de 02.05.2011. Incepand cu data de 15.06.2011 ma angajez la un nou loc de munca cu contract pe perioada determinata de 3 luni de zile. Intrebarea mea este daca dupa aceste 3 luni am dreptul la somaj in caz ca angajatorul nu vrea sa-mi prelungeasca contractul de munca?

Da, aveti dreptul la somaj numai daca indepliniti si conditia stagiului de cotizare : minim 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depuneri cererii.