avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa 3 luni de munca
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa 3 luni de munca

Am demisionat de la locul de munca in data de 02.05.2011. Incepand cu data de 15.06.2011 ma angajez la un nou loc de munca cu contract pe perioada determinata de 3 luni de zile. Intrebarea mea este daca dupa aceste 3 luni am dreptul la somaj in caz ca angajatorul nu vrea sa-mi prelungeasca contractul de munca?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:16, 13 Iunie 2011
Nu oputeti beneficia de somaj decit daca ati lucrat cel putin 12 luni anterioare ori dv. ati demisionat si nu aveti continuitatea necesara dupa trei luni de activitate
gabiraco a scris:

Am demisionat de la locul de munca in data de 02.05.2011. Incepand cu data de 15.06.2011 ma angajez la un nou loc de munca cu contract pe perioada determinata de 3 luni de zile. Intrebarea mea este daca dupa aceste 3 luni am dreptul la somaj in caz ca angajatorul nu vrea sa-mi prelungeasca contractul de munca?



Da, aveti dreptul la somaj numai daca indepliniti si conditia stagiului de cotizare : minim 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depuneri cererii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajaje pe perioada determinata ticarau daniel ticarau daniel in cazul in care am fost angajat pe perioada determinata de 3 luni si aceasta a expirat, angajatorul neputind sa-mi prelungeasca contractul(nu mai are de ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de somaj? maryang maryang Mentionez ca am lucrat fara intrerupere la o firma timp de 3 ani.In octombrie anul trecut am intrat in somaj pe o perioada de 12 luni.Cu 2 martie 2011 mi-am ... (vezi toată discuția)
Am dreptul la somaj? __miha __miha Buna.In urma cu 2 saptamini mi-am depus cererea de demisie la vechiul loc de munca fara preaviz,cerere acceptata si deci cartea de munca mi-a fost inchisa pe ... (vezi toată discuția)