Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... raspundere patrimoniala a salariatului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

raspundere patrimoniala a salariatului

Trei angajati ai unei societati au fost prinsi furand motorina.Angajatorul vrea sa-si recupereze paguba adusa firmei prin retineri salariale ale faptasilor.Daca salariatii respectivi semneaza ca renunta de bunavoie la drepturile salariale pe ultima luna, are valabilitate?
Sau situatia are rezolvare numai prin instanta?
1. Nu are valabilitate declaratia de renuntare ... potrivit art.38 C.mun. , aceasta este lovita de nulitate absoluta.
Art.38 C.mun.
Salariaţii nu pot renunţa la drepturile ce le sunt recunoscute prin lege. Orice tranzacţie prin care se urmăreşte renunţarea la drepturile recunoscute de lege salariaţilor sau limitarea acestor drepturi este lovită de nulitate.

2. Art.254 alin.3 C.mun.
In situatia in care angajatorul constata ca salariatul sau a provocat o paguba din vina si in legatura cu munca sa, va putea solicita salariatului, printr-o nota de constatare si evaluare a pagubei, recuperarea contravalorii acesteia, prin acordul partilor, intr-un termen care nu va putea fi mai mic de 30 de zile de la data comunicarii.

3. Contravaloarea pagubei recuperate prin acordul partilor nu poate fi mai mare decat echivalentul a 5 salarii minime brute pe economie.

4. In cazul in care nu se ajunge la un acord, atunci singura solutie este instanta de judecata.