avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... sub influenta alcoolului la volan - recidiva/consecinte
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

sub influenta alcoolului la volan - recidiva/consecinte

buna as dori sa va intreb si eu pe careva ce sanse am sa nu fac puscarie,am avut cu suspendare si acum mau prins iara baut la volan si miau dat o sentinta cu executare de 1 an si 4 luni am sanse sa ma scap cumva de puscarie nam omorat pe nimeni ce naiba k fug din tara astaX-(
dar oare stiti ceva in cati ani se sterge totul si nu mor mai cauta sa pot si eu sa ma intorc in tara mai mult de 5 ani dak am norocul sa nu ma gaseasca?eu imi iau si nevasta si fetita aici si uit de tara asta asta mia fost ghinionul meu sa ma prinda baut la volan nu sant eu unul care bea la volan odata da si atunci au fost pe mine hehehe:((
poi prima oara acuma 2 ani mi-au luat iarasi permisul si mi-au dat cu suspendare am luat iarasi permisul dupa 2 ani si acum iarasi aceeasi prostie ce sa mai zik ,am fost prezent si la sentinta nu pot zice k nu nu aveam avocat cei drept acum am facut un recurs cu un avocat dar el zicea k pot sa risc la curtea de apel sa-mi dea si mai mult=D>
cezar_bn a scris:

dar oare stiti ceva in cati ani se sterge totul si nu mor mai cauta sa pot si eu sa ma intorc in tara mai mult de 5 ani dak am norocul sa nu ma gaseasca?eu imi iau si nevasta si fetita aici si uit de tara asta asta mia fost ghinionul meu sa ma prinda baut la volan nu sant eu unul care bea la volan odata da si atunci au fost pe mine hehehe:((


Pedeapsa se prescrie in aproape 7 ani, asa ca nu cred ca e cazul sa va bazati pe asta. Sfatul meu pentru tine e urmatorul. Haideti in tara si prezentati-va personal la fiecare termen din recurs, pentru ca inca mai aveti sanse sa primiti cu suspendare, chiar daca sunteti recidivist. Daca trimiteti doar avocatul sansele sa luati cu suspendare sunt aproape nule. Judecatorul trebuie sa vada ca regretati fapta comisa si ca a fost doar o scapare.

Legat de fuga in Italia, eu zic sa uiti de ideea asta. Pe langa faptul ca sigur te vor prinde, o sa ai probleme legale apoi si cu faptul ca ai incercat sa te sustragi executarii pedepsei. Daca vrei sa fugi si sa nu fi extradat, cele mai sigure optiuni sunt tarile sarace de prin Africa sau America de Sud cu care Romania nu are tratat de extradare. Cu toate ca eu nu va recomand nici varianta asta. Cel mai bine e sa mergeti la termenele din recurs, pentru ca inca aveti sanse reale sa primiti cu suspendare, mai ales ca nu au fost victime implicate.
scuze acum am vazut mesajul tau...mda am primit si la recurs cu executare se pare k huidu omoara 3 oameni si e liber eu fara victime fra accident 1 an si 2 luni cu executareee lege e egala pt toti nu ??? hai romania de 3 ani sunt plecat din tara si o sa mai treaca catva ani pana cand am sa ma mai intorc in tara ...pur si simplu mi se pare absurd sa facpuscarie pt o greseala de a mea fara victime sau altele...sa ne auzim de bine viva italia =D>:D
UngureanuOana a scris:

Din cate inteleg din ce ati scris mai sus cea de-a doua infractiune a fost savarsita in termenul de incercare al celei dintai, motiv pentru care instanta v-a revocat suspendarea si dupa ce v-a cumulat cele doua pedepse v-a aplicat aceasta pedeapsa de 1 an si 4 luni cu executare efectiva, suspendarea in cazul acestei din urma fapte nemaifiind posibila. Singura modalitate de a ataca aceasta sentinta si de a avea posibilitatea sa fie modificata e recursul, acesta putand fi exercitat in termen de 10 zile de la pronuntare., sau de la comunicare daca nu ati fost prezent nici la dezbateri nici la pronuntarea hotararii. Consultati un avocat.


buna ziua as avea o intrebare oare m-ati putea lamurii daca cu noul decret ar fii vreo portita de iesire,precizez ca inca sunt tot fugit din tara ,am fost intrebat un avocat care imi spune ca nu este nici o sansa sa ma incadrez in acest decret mai nou,au trecut 3 ani de cand sunt plecat din tara dar totusi as vrea sa vedem daca pot face ceva,am auzit ceva de genul transformarea pedepsei in zile amenda sau ceva de genul, va rog sa imi dati o idee ceva ce as putea face.va multumesc o zi buna

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conducere sub influenta alcoolului/ conducere cu permisul suspendat - sanse sa nu ajung la inchisoare? babyshark20 babyshark20 Salutare, nu stiu daca e cineva patit dar merita sa intreb> sa va explic ... am fost prins la volan baut 0,17 alcolemie si mi sa luat permisul pt 3 luni. tot ... (vezi toată discuția)
Accident fara victime insa alcoolemie de peste 0.8 barack barack Buna ziua, Am avut un accident fara victime insa alcoolemie de peste 0.8 in sange. Acum astept ca sa vad ce se intampla in urmatoare etapa, mi s a spus sa ... (vezi toată discuția)
Conducere fara permis... recidiva Prostul111 Prostul111 Buna ziua... Va rog din suflet sa ma ajutati... Acum 2 ani de zile am fost depistat la volan cu o alcoolemie de 0.66 la mie in aerul expirat, 1.2 in sange ... (vezi toată discuția)