Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DONATIE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DONATIE

El (concubinul) cumpara cu ea(concubina) un imobil in cote de 1/2 fiecare.
Banii au fost in exclusivitate ai concubinului.Plata imobilului se face prin transfer bancar din contul concubinului in contul vanzatorului. Ulterior cei doi s-au casatorit apoi au divortat. In timpul casatoriei s-a nascut un copil. Copilul i-a fost incredintat tatalui. Ea cere acum la partaj 1/2 din imobil.
Poate El sa ceara instantei sa constate ca acea suma de bani pe care el a platit-o pt.ea, ca ea sa devina coproprietar, sa se considere donatie indirecta?
Ce alte dovezi sunt necesare in afara de plata pretului pentru a se considera o donatie indirecta?
Donatia indirecta se poate revoca ppentru survenienta de copil?
Nici macar un drept de creanta?

Inregistrarea nu poate fi admisa de catre instanta de judecata atat timp cat aceasta a fost efectuata fara o autorizatie legala.