avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1292 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie pentru survenienta de copil?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie pentru survenienta de copil?

Proces civil deschis in 2011 intre 2 fosti concubini.

- Actiunea era de constatare a unui drept de creanta a unei sume de 10.000 Euro, pe care concubina A, i-a dat-o concubinului sau B printr-un transfer bancar.
Concubinul B si-a cumparat dreptul de proprietate al unui imobil, dar pretul a fost platit de concubina A, direct in contul vanzatorului.
La 2 ani dupa acest transfer bancar, concubina da nastere unui copil.
Posibil ca instanta sa constate ca a fost o donatie indirecta. Orice e posibil.
Pentru survenienta de copil(copilul nascandu-se in anul 2010), se poate revoca aceasta donatie?

Cu respect,

Cel mai recent răspuns: stancescua , utilizator 20:48, 19 Mai 2013
Se poate incerca,insa intr- un termen de 3 ani conform vechiului cod.
3 ani de la nasterea copilului? 3 ani de cand?

Cu respect,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatie ContSters201565 ContSters201565 El (concubinul) cumpara cu ea(concubina) un imobil in cote de 1/2 fiecare. Banii au fost in exclusivitate ai concubinului.Plata imobilului se face prin ... (vezi toată discuția)
Revvocare donatie rina68 rina68 buna ziua, in ianuarie 2009 am donat o casa iar in martie 20011 mi s-a nascut primul copil. pot sa cer revocarea donatiei pentru survenienta copil, avand in ... (vezi toată discuția)
Anulare donatie dupa vanzare Business_man Business_man Acum 10 ani am primit un teren cu casa prin donatie (fara obligatii). Acum 2 ani, am vandut terenul respectiv cu tot cu casa. Acum cateva luni, donatorul ... (vezi toată discuția)