Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie pentru survenienta de copil?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie pentru survenienta de copil?

Proces civil deschis in 2011 intre 2 fosti concubini.

- Actiunea era de constatare a unui drept de creanta a unei sume de 10.000 Euro, pe care concubina A, i-a dat-o concubinului sau B printr-un transfer bancar.
Concubinul B si-a cumparat dreptul de proprietate al unui imobil, dar pretul a fost platit de concubina A, direct in contul vanzatorului.
La 2 ani dupa acest transfer bancar, concubina da nastere unui copil.
Posibil ca instanta sa constate ca a fost o donatie indirecta. Orice e posibil.
Pentru survenienta de copil(copilul nascandu-se in anul 2010), se poate revoca aceasta donatie?

Cu respect,

Se poate incerca,insa intr- un termen de 3 ani conform vechiului cod.
3 ani de la nasterea copilului? 3 ani de cand?

Cu respect,