Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... se poate primi amenda de la asociatia de propietari?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

se poate primi amenda de la asociatia de propietari?

Buna ziua! As dori sa stiu daca asociatia de propietari are dreptul sa amendeze un locatar,pe mine m au amendat ca mi am carat materialele pt baie pe nivel cu liftul,mentionez ca nu am depasit greutatea maxima si nici liftul nu s a defectat.cuantumul amenzii este de 500 ron .are dreptul o asociatie de propietari sa amendeze astfel?
Nu cred ca era vorba de amenda. Cred ca de fapt au vrut sa spuna ca daca s-ar fi defectat din cauza dumneavoastra, trebuia sa platiti cheltuielile de reparatii. Ei nu pot sa va amendeze, in intelesul clasic al cuvantului. Si de fapt nici nu s-a defectat, nu?
george-neagu, moderator
Asociatia de proprietari nu poate aplica amenzi.
Poate, insa, institui o taxa "de carat materiale de cnstructie, mobile etc cu ascensorul."
Pentru aceasta taxa trebuie sa existe un Regulament scris, adus la cunostinta tuturor locatarilor, la avizier.

Nu puteti fi amendat daca nu ati avut cunostinta despre aceasta taxa, daca ea nu exista sau nu este afisata.
Amenzi pot aplica numai organele sau institutiile statului care au mandat sa faca acest lucru.Altfel ar ajunge si particularii sa inceapa cate un carnet (chitantier) de amenzi asa sa aplice ei legea.
De exemplu chiar daca calatoreste cineva fara bilet in autobuz sau tren primeste amenda de la cineva?. Poate cel mult plateste un bilet de calatorie in mijlocul de transport.:D
johnpescar, utilizator
Nu are dreptul de a aplica amenzi.