Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... sanctiuni aplicate locatarilor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

sanctiuni aplicate locatarilor

Bună ziua!
Pot fi sacţionaţi, amendaţi , locatarii care nu păstrează curăţenia, aruncând diverse mizerii peste geam sau care manâncă seminţe în faţa scării lăsând o murdărie de nedescris?
Asociatia nu poate aplica amenzi. Acestea sunt specifice numai autoritatilor centrale si locale.

Asociatia poate institui diverse taxe, poate si pentru pastrarea curateniei.
Comitetul executiv sa faca un PV dintr-o sedinta de comitet in care se poate institui aceasta taxa pe curatenie, impusa celor care nu pastreaza curatenia in bloc sau in jurul blocului.
Afisati decizia la avizier cu numar inregistrat si data spre luare la cunostinta.
Si aplicati decizia!