Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dilema....
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dilema....

Sunt divortat si acum 7 ani am cerut si obtinut copilul sa il cresc eu iar fosta sotie plateste pensie alimentara...mai greu dar plateste. Anul acesta copilul inplineste 18 ani, a terminat liceul si va pleca in Anglia la studii pentru ca a fost acceptata acolo. Va studia la universtate dar va si lucra part-time ca sa se intretina , plus cat voi putea sa o mai ajut eu din tara. Stiu ca daca ar fi continuat studiile in tara , fosta sotie ar fi fost obligata sa ii plateasca pensie alimentara pana termina facultatea dar in cazul in care studiaza in alta tara ramane in vigoare legea ? Va multumesc !
Da, va putem ajuta, insa atunci cand se va clarifica situatia, asa pe viitor neclar nu putem da sfaturi.
Daca fata obtine venituri, mama nu mai e obligata sa ajute la intretinerea ei. Asta e insa ca principiu, daca fata nu obtine drept de munca sau are un program astfel incat nu poate munci cat sa se intretina... atunci se modifica situatia.
Dar asa, fara detalii concrete... nu prea avem ce va spune.
Multumesc , am sa revin cand voi stii ceva clar.