Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... cursuri finantate din fonduri structurale europene
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

cursuri finantate din fonduri structurale europene

Am facut un curs gratuit printr-o firma de formare profesionale din orasul meu.La inscriere ni s-a spus ca acest curs este gratis si la sf. lui ni se va elibera o diploma recunoscuta de Min.Muncii si vom fi si renumerati cu bani din fonduri structurale europene pt. efectuarea acelui curs.Au trecut 5 luni de la examenul de absolvire si banii nu ni s-au dat.Doar diploma.Ni se spune mereu ca banii nu au venit inca si nu se stie cand vor veni.Cui sa ne adresam?Suntem 23 de cursanti in situatia asta si saptamana viitoare mai termina inca 23 alt curs. Suntem tepuiti in stil mare.Protectia consumatorului spune ca nu intra in efara lor de competenta.ITM sau Min.Muncii au drept de verificare, si dispunerea masurilor,in cazul de fata?
"Doar cateva luni".?#-o Dar de ce ne omoram ca nu isi onoreaza contractul?Doar traim intr-o tara a minciunilor si a tepelor.Aceasta firma de formare profesionala era disperata ca si in conditiile promise de ei, lumea nu se inghesuia sa vina la marele curs de vanzator.Nu reuseau sa stranga 23 de persoane.Daca nu se inscriu persoane, nu se poate tine cursul.Nu se tine cursul, nu castiga nici ei nimic. Cat priveste formatorul care ne-a tinut cursul.....Cate guri trebuie sa manance din banii Uniunii Europene,....hat,hat! Iar cei care platesc bani multi ca sa faca un curs de formare profesionala, o fac pt. patalama, nu pt. ceea ce invata la acel curs.Am 18 cursuri facute in decurs de 22 de ani.Stiu ce vorbesc.
Sid aca ei nu primeste bani cursuri nu se mai face. Sau se cheltuieste pentru ele. Dv a vreut sa faca cursul. Si Europa vrea sa se progresez prin cunoastere. Tratatul Lisabona. Si efectiv daca nu vii cursanti firma de consultanta nu mai primeste bani alocat pentru proiectul selectionat. In Romania din pacate din cauza persoane dificil de motivate doar se castiga pentru bani promis, ceea ce este drumul mai usor de motiva.
unde se depune dosarul pt. aceste cursuri caci as dori si eu sa le fac?
gbrlcostache a scris:

Am facut un curs gratuit printr-o firma de formare profesionale din orasul meu.La inscriere ni s-a spus ca acest curs este gratis si la sf. lui ni se va elibera o diploma recunoscuta de Min.Muncii si vom fi si renumerati cu bani din fonduri structurale europene pt. efectuarea acelui curs.Au trecut 5 luni de la examenul de absolvire si banii nu ni s-au dat.Doar diploma.Ni se spune mereu ca banii nu au venit inca si nu se stie cand vor veni.Cui sa ne adresam?Suntem 23 de cursanti in situatia asta si saptamana viitoare mai termina inca 23 alt curs. Suntem tepuiti in stil mare.Protectia consumatorului spune ca nu intra in efara lor de competenta.ITM sau Min.Muncii au drept de verificare, si dispunerea masurilor,in cazul de fata?

Aveti o percepţie cu totul deosebită faţă de ce înseamnă, în limbaj colocvial, "a ţepi".
Aţi participat la un curs, probabil de calificare şi veţi primi o diplomă CNFPA care vă conferă dreptul legal de a profesa într-o anumită meserie (dacă nu aţi primit-o deja). Gratuit, în condiţiile în care astfel de cursuri nu sunt gratuite.

Mai mult, în momentul când vor veni banii de la autoritatea de management, veţi primi şi subvenţie pentru faptul că aţi fost în grupul-ţintă. Banii aceştia vin în această perioadă foarte greu, dar este cert că îi veţi primi. Cu toate acestea, tot dvs. sunteţi persoana care acuză. Ba chiar, dispreţuiţi cursul. Înţelegem că a fost un curs inutil pentru dvs. şi aţi fost acolo pentru că "se dădea" subvenţie.

Vă atrag atenţia că atunci când v-aţi înscris, aţi fost înegistrată în grupul-ţintă pe baza declaraţiei dvs. Dacă, de fapt, nu aveaţi nevoie de acest curs, dvs. sunteţi persoana care a comis un fals în declaraţie. O faptă penală, la ultima mea verificare. Sub aspect moral, poate aţi luat locul cuiva care chiar avea nevoie să se califice şi i-aţi anulat şansa la o viaţă mai bună. Adică aţi anulat exact scopul pentru care se derulează acel proiect.

Eu, în locul dvs., nu aş avea îndrăzneala să mă laud pe un forum public cu astfel de isprăvi, pe care le putem numi, fără teamă, fraudă. Din partea dvs., nu a lor.
si la noi s-au organizat acum 6 luni cursuri,le-am absolvit si bani nu ni s-au dat..culmea ca alti cursanti ce au terminat in urma noastra au primit banii imediat ce au ridicat diplomele..noi daca ne ducem sa intrebam ce se intampla ni se spne ca nu o sa primim niciun ban si ca diplomele nu sunt bune de nimi pt ca nu sunt recunoscute...