Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Admitere INM 20011
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Admitere INM 20011

Buna ziua!
As avea nevoie de niste informatii privind examenul de admitere in INM(Magsitaratura).Eu sunt din Cluj si am inteles ca difera un pic ceea ce cere Bucurestiu....As vrea sa stiu dupa ce autori ar trebui sa invat la urmatoarele materii(in afara de codurile aferetnte si legile in vigoare):Drept civil, drept procesual civil, drept penal, drept procesual penal si orgaizare judiciara.
Am inteles ca exista si ceva culegeri de spete?
Va rog ajutor!!!!1:D
sunt destule spete si destui autori. Tematica o aveti pe situl INM`ului
Informatiile de pe site-ul INM sunt actualizate?Am sa incerc sa caut acolo......Speram sa primesc raspuns complet....mersi oricum...
Eu nu gasesc informatii actualizate pe site-ul INM...bibliografia e de anii trecuti...de-aia intreb ce si cum?ma poti ajuta?
Admitere INM 20011 ?!?!
Cine poate sti?
E multa vreme pana atunci...:D
Sau ai scris intentionat gresit ca sa nu ti se reproseze ca deschizi un nou topic desi mai exista deja 3-4 cu exact acelasi nume?B-)
Presupunand ca "Magsitaratura" e un nume de cod pt. "magistratura" :)) o sa incerc sa-ti raspund la intrebarea privind autorii de cursuri "de Bucuresti".
So...
Dr. Civil - Parte Generala: Gabriel Boroi sau Gheorghe Beleiu
Dr. Civil - Drepturi reale: C. Barsan
Dr. Civil - TGO: Statescu& Barsan sau Valeriu Stoica
Dr. Civil - Contracte: Fr. Deak
Dr. Civil - Succesiuni: Fr. Deak

Dr. Procesual Civil: Gabriel Boroi (de baza e Codul Adnotat editie 2011 dar e bine sa te uiti si in Cursul Selectiv reeditat impreuna cu VM Ciobanu tot in 2011). Ar mai fi si Tabarca.

Dr. Penal - Parte Generala: C. Mitrache sau M. Udroiu (editie 2011)
Dr. penal - Parte Speciala: Tudorel Toader (e de Iasi, din ce stiu eu) sau M. Udroiu (editie 2011) sau, daca vrei, al vostru Sergiu Bogdan

Dr. Procesual Penal: M. Udroiu (editie 2011) (nu te sfatuiesc sa iei Ion Neagu pt ca inca nu a scos editie 2011 care sa cuprinda modificarile aduse de Mica Reforma)

iuliacrissy a scris:

Am inteles ca exista si ceva culegeri de spete?

E o intrebare sau o afirmatie?
Daca e o intrebare, atunci DA, exista o gramada de culegeri de spete.
Pe Dr. Penal si Dr. Procesual Penal cea mai updatata e cea scoasa luna asta de M. Udroiu.
Adica asta: [ link extern ] /
Pe Dr. Procesual Civil iti recomand asta: [ link extern ] /

Pe Dr. Civil iti recomand asta [ link extern ] )

De asemenea cursurile lui Udroiu (cele amintite de mine mai sus) contin si ceva grile, dar nu foarte multe.
In schimb, Sergiu Bogdan (de la Cluj) a scos asa ceva: [ link extern ] /

Sper ca te ajuta.
MII de multumiri!!!DA cred ca ma ajuta!!!