avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 266 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... penalizari asociatie proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

penalizari asociatie proprietari

Buna seara!.As vrea sa ma lamuriti si pe mine daca e corect sa platesc penalizari care nu apar pe lista de cheltuieli lunare.Administratorul zice ca da, eu nu prea cred ca are dreptate.Lista de plata a cheltuielilor ar trebui sa cumuleze si penalitatile,nu? Eu nu stau in apartament dar am de platit lunar salariul administratorului, la care mi s-au socotit si penalizarile cand am fost sa platesc.Am primit somatie de plata a sumei de 163 lei suma ce apare si in lista.Cand sa platesc , administratorul imi cere 195 lei.Penalizarile astea sunt bonusuri la salariul lui sau unde ajung?
Totusi, pentru niste penalizari calculate si neafisate nicaieri...nu vad ce suport legal s-ar gasi! Chiar daca pleaca din imobil.
Ca daca se muta (a vandut) i s-a dat o adeverinta in care e specificat ca nu mai are datorii, iar daca nu si le achita si noul proprietar ii preia datoriile, va achita penalizarile calculate si puse pe liste, asa cum se face normal.

Eu sunt categoric de parerea sa nu i se ia nimanui o alta suma decat ceea ce este afisat pe lista, iar recalcularile ulterioare sa se puna tot pe lista.

Eu cred ca de la caz la caz se pot rezolva problemele corect. Un proprietar care plateste firesc, lunar,. va plati ceea ce este afisat pe lista si are intotdeauna ceva platit in avans prin fondul de rulment, fondul de reparatii si alte fonduri legal constituite.
Dar restantierului care vrea sa achite "la zi", trebuie sa i se calculeze, in limita posibilitatilor, si ceea ce este de plata de la inceputul lunii in curs (pe lista este afisata mereu luna trecuta) si pana la data cand solicita acesta, pana azi, cand vine cu viitorul proprietar, mai ales ca de obicei restantierul nu are nici bani in fonduri...
Si-atunci unde-i suspiciunea de inselatorie, de nelegalitate daca aceste calcule se fac corect?
Daca se vede clar pe lista afisata pe 18 mai ca la data de 30 aprilie proprietarul avea restante de 1200 lei (in afara de intretinerea pe lana mai), ca avea penalizari de 500 lei (calculate pana la 30 aprilie), oare nu este firesc, la cererea proprietarului sa i se calculeze pana astazi 15 iunie atat intretinerea de la 1 mai pana acum (o luna si jumatate care inca nu este afisata) si penalizarile pentru sumele restante!?
Sigur ca este greu pentru administrator sa faca acest lucru, dar pentru a rezolva problema unui om care pleaca, vrea sa lichideze, nu mai are timp sa astepte lista din 18 iunie si cu atat mai putin pe cea din 18 iulie (cu intretinerea din luna iunie cand a consumat, a locuit...), un administrator pregatit poate realiza si acest lucru chiar cu un pic de efort. Poate citi impreuna cu restantierul contoarele, si sa-i spuna restantierului sa vina maine la ora xx cand o sa-i prezinte calculele "la zi".
Furnizorul de electricitate factureaza din 2 in 2 luni doar estimativ si odata la 6 luni citeste contoarele si regularizeaza. Am cumparat un apartament. Vanzatorul avea factura de o luna si jumatate in urma si-aceea era estimativa si neachitata. Asadar nu avea o factura cu consumul la zi. Asa cum este si lista afisata la intretinere, sa-i spunem tot factura si tot pentru o perioada de o luna si jumatate in urma.
Am citit contoarul electric impreuna cu vanzatorul, am mers impreuna la furnizor, s-a intocmit factura imediat conform indexului prezentat de noi, s-au calculat si penalizari pentru ca intarziase vanzarorul cu plata celeilalte facuri , omul a platit tot inclusiv penalizarile calculate proaspat iar cumparatorul a prezentat documentele sa i se incheie contract pe numele sau.
De ce la o ditamai societate comerciala, greoaie, birocratica, se poate si la o asociatie de proprietari nu s-ar putea!?
domnul meu, intelegeti ca lista de cheltuieli regie nu are rubrica de penalizari.Sunt de acord ca ,penalitatile pe o jumatate de luna (1-14)curenta nu apar in lista asa cum nu apar nici apa sau energia electrica pe scara ,"la zi"dar penalitatile pana la 30 mai de ce nu ar aparea in lista???Nu apar nici dupa ce le achit. Si nu e vorba de vanzarea apartamentului.
Buna ziua TUTUROR!
As dori sa precizati daca penalizarea intarzierilor la suma de plata din Listele de intretinere este 0,2% / zi sau 0,002% / zi? M-am contrazis cu cineva si nu vreau sa cad in greseala.
Va multumesc!
Maxim 0,2% / zi sau se inmulteste suma cu coeficientul 0,002(fara procent)....:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Penalitati intirziere ainginer ainginer buna ziua poate sa-mi spuna si mie cineva cum se face calculul penalitatilor de intirziere la plata cotelor de intretinere Cu multumiri (vezi toată discuția)
Restante la plata intretinerii sorraine sorraine buna ziua. am o restanta de cateva luni la intretinere.(1000 lei). platesc lunar o suma de 150 lei.atat imi permit deocamdata . pot sa cer casierului sa mi ... (vezi toată discuția)
Penalizari neachitate myhy myhy Buna ziua, As dori sa va expun problema mea: Am un restantier in bloc care achita intretinerea cu intarziere, acumuland si penalitati. Daca nu achita si ... (vezi toată discuția)