Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt magazin
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt magazin

Buna ziua.

Am 37 de ani si sunt din Bucuresti. Ieri am sustras din un magazin de bricolaj 3 buc. arcuri de la 3 foarfece de taiat pomi. Am fost prins de paza magazinului care a solicitat sa platesc contravaloarea a 3 foarfeci de gradina. La refuzul meu au spus ca cheama politia. Dupa ce am asteptat mai bine de 1/2 ora si nu a venit nimeni, m-am strecurat afara si am fugit. Arcurile de foarfece au ramas la ei, deci prejudiciul a fost recuperat. Mentionez ca in acest rastimp i-am dat agentului de paza o parte din datele din buletin(nu i-am dat buletinul). Nu ma picep la drept si nu am mai avut pana acum probleme cu politia. Ce pot pati acum? Ma pot acuza de ceva doar pt ca am descompletat 3 foarfece? Daca da, in cat timp pt primi o citatie? Cum pot afla daca au chemat politia? Din comportamentul lor mi se parea ca nu au sunat la 112 asa cum spuneau, ci doar voiau sa ma sperie, ceea ce au si reusit(au alergat dupa mine doar vreo 20 de metri-daca luau o masina ma prindeau sigur). Oricum, n-o sa mai fac asta in viata mea, orice ar fi...

adi_popa, utilizator
adi_popa a scris:

Buna ziua.

Am 37 de ani si sunt din Bucuresti. Ieri am sustras din un magazin de bricolaj 3 buc. arcuri de la 3 foarfece de taiat pomi. Am fost prins de paza magazinului care a solicitat sa platesc contravaloarea a 3 foarfeci de gradina. La refuzul meu au spus ca cheama politia. Dupa ce am asteptat mai bine de 1/2 ora si nu a venit nimeni, m-am strecurat afara si am fugit. Arcurile de foarfece au ramas la ei, deci prejudiciul a fost recuperat. Mentionez ca in acest rastimp i-am dat agentului de paza o parte din datele din buletin(nu i-am dat buletinul). Nu ma picep la drept si nu am mai avut pana acum probleme cu politia. Ce pot pati acum? Ma pot acuza de ceva doar pt ca am descompletat 3 foarfece? Daca da, in cat timp pt primi o citatie? Cum pot afla daca au chemat politia? Din comportamentul lor mi se parea ca nu au sunat la 112 asa cum spuneau, ci doar voiau sa ma sperie, ceea ce au si reusit(au alergat dupa mine doar vreo 20 de metri-daca luau o masina ma prindeau sigur). Oricum, n-o sa mai fac asta in viata mea, orice ar fi...

Daca nu veti mai repeta pe viitor astfel de fapte este bine.
Persoana aflata in situatia dvs. nu cred ca va mai fi cautata de politie.
Daca politia va va cauta sa va luati neaparat avocat.
In niciun caz nu veti fi cautat.Asta ar insemna ca paznicii sa declare politiei ca ati fugit si astfel ca sunt incompetenti si,mai mult ca sigur,vor fi concediati.Deci mai bine vor tine ascuns incidentul deoarece si ei ar fi prejudiciati.Sa retineti ca,in afara de politie,nimeni nu are dreptul sa va ceara CI sau datele continute de aceasta.
Nu mai trece pe la magazinul acela.
In rest urmareste raspunsurile de mai sus.
ieri ma batea gandul sa ma duc la magazin si sa le spun paznicilor ca-mi pare rau de ce am facut si sa-i intreb daca au chemat politia si in eventualitatea in care nu chemasera, sa ajung la o intelegere cu ei(adica sa platesc cele 3 foarfeci integral asa cum propusesera, desi eu furasem doar arcurile).. cred ca era o greseala...sau sa ma duc la sectia de politie de care apartine magazinul si sa le spun"uitati ce am facut, a depus plangere magazinul X?" iar greseala?
adi_popa, utilizator
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Daca nu veti mai repeta pe viitor astfel de fapte este bine.
Persoana aflata in situatia dvs. nu cred ca va mai fi cautata de politie.
Daca politia va va cauta sa va luati neaparat avocat.

de ce credeti ca nu voi mai fi cautat de politie?