Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa terminarea facultatii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa terminarea facultatii

as putea sa primesc somaj dupa terminarea facultatii? ce suma as primii, cate luni si in ce conditii?
1. Dupa terminarea facultatii va inregistrati la Agentia de Somaj.
2. Daca timp de 60 de zile nu va gasiti un loc de munca atunci veti primi timp de 6 luni o indemnizatie de somaj de 250 lei lunar.
3. La data inregistrarii la Agentia de Somaj nu trebuie sa fiti sub un contract individual de munca (adica sa nu aveti venit provenit din salariu).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va multumesc mult pentru raspuns!