Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Daca termin facultatea si nu ma angajez beneficiez de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Daca termin facultatea si nu ma angajez beneficiez de somaj?

Termin acum facultatea si stiu din experienta anterioara de la liceu ca m-am inscris la somaj dar nu l-au dat pt ca am intrat la facultate. Acum ca termin si nu ma angajez, ma pot inscrie? Pot beneficia de acest ajutor? De amintit ca eu in anul 2 am lucrat undeva cu carte de munca 1 an in capat. Ma afecteaza cu ceva?
1. - In termen de 60 de zile de la data absolvirii sa va inregistrati la Agentia de Somaj.
- Daca in aceste 60 de zile nu vi se ofera sau nu gasiti un loc de munca veti primi indemnizatie de somaj timp de 6 luni (250 lei lunar).

2. - La data inregistrarii la Agentia de Somaj nu trebuie sa urmati cursurile unei unitati de invatamani si sa nu fiti sub un contract individual de munca (CIM).
- Nu conteaza daca ati avut un CIM inainte de a va inregistra la Agentia de Somaj.