Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... schimbarea naturii juridice
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

schimbarea naturii juridice

Poate instanta de judecata sa schimbe natura contractului de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere din contract numit in contract nenumit, de intretinere,pe baza faptului ca practica judiciara si doctrina au stabilit ca,in cazul contractelor de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere,daca predomina obligatia de intretinere,iar eventualul pret achitat este mai mic de jumate din valoarea imobilului natura juridica a contractului va fi cea de contract nenumit?
de principiu daca esenta contractului o reprezinta obligatia de intretinere si nu pretul achitat il poate cataloga drept contract de intretinere.