Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... infiintare pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

infiintare pfa

care sunt conditiile pentru a putea infiinta pfa , eu fiind electrician (electrician montator intretinere si reparatii masini si aparate electrice) , autorizat ANRE .Se tine seama de o vechime anume ?
Pentru a infiinta un pfa aveti nevoie de urmatoarele documente:
-rezervarea de nume eliberata de ORC
-copie CI
-copie acte studii
-contract spatiu (contract de inchiriere sau comodat si extras CF original)
-cereri
-taxe
Nu este necesar sa faceti dovada unei anumite vechimi in munca.
Buna ziua
Pentru a infiinta un P.F.A. va trebuiesc urmatoarele acte:
- pentru sediu profesional: daca sediul in mediu rural - adeverinta de la primarie din care sa rezulte propritarul imobilului, nr. imobilului, se elibereaza pt. ai servicl la registrul comertului.
daca sediul este in mediu urban, copie dupa actul de proprietate, certificat de atestare fiscala de la primarie pentru imobilul respectiv sau extras de carte funciara sau copie legalizata de pe actul de proprietate.
In ambele cazuri daca proprietarul este alta persoana decat cea care infiinteaza P.F.A.-ul, trebuie sa faca de preferat un contract de comodat cu acesta.
- copie de pe actele de studiu respectiv calificare;
- CI in original
- 260 lei
cu toate acestea va prezentati la registrul comertului din judetul in care domiciliati.
formulare: [ link extern ]
- dupa ce va infiintati P.F.A.-ul mergeti la finante pt. inregistrare
- pe urma va autorizati cu acetsa la ANRE

[ link extern ]