Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajata recent , conditi mizerabile , amenintari , ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajata recent , conditi mizerabile , amenintari , etc.

Buna seara ,
M-am angajat recent bineinteles la firma "X" .
Pe postul de call-center collector .
La inceput mi s-au promis bonusuri si salariu de baza minim pe economie , in economia si situatia de fata nu am avut de ales am acceptat cu gandu la bonusurile oferite .

Dar se pare ca aceasta firma are foarte multe de ascuns .
Si sa incep ?
1. Team Leader-ul m-a avertizat ca numai ma ponteaza daca ma mai duc la baie des . De ce ma duc eu la baie des pe langa motive personale , ma mai duceam sa ma dau cu apa pe gat , fata deoarece era cald , aerul conditionat nu mergea si nu sunt conditii pe caldura de afara . Se poate asa amenintare ? Ca numai ma ponteaza ca as fi lucrat in ziua cutare ? Pauzele variau intre 1-3 minute .

2. Bonusurile promise , nici macar ei nu stiu dupa ce i-am intrebat domle bun care e target-ul 88 apeluri ok am depasit 88 apeluri si am intrebat acuma e bine ? Da dar acuma tre aia din 88 de apeluri 11 pe zi sa vina sa plateasca factura ... . Vi se pare ceva normal pana acuma ?

3. M-au obligat sa alerg prin tot bucurestiu dupa o anumita banca care nu se gaseste la toate colturile pentru ca ei vroiau doar la banca aceea sa am cont . Este normal ?

4. Mi-au dat liber pe data de 13 de rusali , ca dupaia mi-au zis sa vin sambata sa recuperez ziua aceea .

Deci momentan m-au cam distrus nervos . Ce as putea face in privinta lor macar sa imi ofere conditile necesare de lucru ? Macar nu stiu sa ii speriu ? I-as da si in judecata daca ar fi dar nu am finantele necesare . Va multumesc .

Asteptati si dvs. o luna-doua, sa vedeti cum va remunereaza.
V-au solicitat o anumita banca probabil pt ca acolo au si ei conturile si le este mai usor sau nu le incaseaza comisioane.
Cat despre finantele necesare pt un litigiu de munca, actiunea este scutita de taxa de timbru.
Mersi adutescu .

Deci da .

ma renumereaza cu 700 RON in mana cash lichizi . Astazi am primit jumatate 350 ron . pentru ca m-am angajat la jumatate de luna ceea ce e fair nu am ce comenta .

Nu exista o lege undeva ? Unde zice ce conditii trebuie sa ofere angajatorul obligat fortat ? Ceva ?

Mai ales ca in primele 2 saptamani a trebuit sa vin mai devreme ca sa prind loc la un calculator astea sunt conditii de munca ? Nu stiu zic si eu postez si eu aici poate cineva stie mai multe sau a trecut printr-o situatie de genul .
Codul muncii guverneaza toate relatiile de munca legale si le sanctioneaza pe cele ilegale.
Din ce spuneti pana acum, nu vad ca ar fi vreo problema.

Nu va cert, pur si simplu va spun parerea mea, bineinteles ca toate parerile altor repondenti sunt binevenite.
Am inteles deci e doar un loc prost de a muncii nimic ilegal .
Va multumesc .

adutescu a scris:

Codul muncii guverneaza toate relatiile de munca legale si le sanctioneaza pe cele ilegale.
Din ce spuneti pana acum, nu vad ca ar fi vreo problema.

Nu va cert, pur si simplu va spun parerea mea, bineinteles ca toate parerile altor repondenti sunt binevenite.