Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intoarcere la serviciu dupa concediul de crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intoarcere la serviciu dupa concediul de crestere copil

Buna ziua,
Am o mare problema. La 1 oct 2011 copilul meu face 2 ani si ar trebui sa ma intorc la servici, dar din pacate mi s-a spus ca nu prea mai am unde sa ma intorc pentru ca personalul este deja format si..... As vrea sa stiu ce trebuie sa fac ca sa-i pot obliga sa ma primeasca inapoi, adica legal ce pot face. Sa ma intorc inainte de expirarea celor 2 ani de concediu? Mai sunt obligati sa-mi asigure inca 6 luni de la intoarcere locul de munca? Ma pot concedia asa pur si simplu fara nici un fel de motivatii? Multumesc
In primele 6 luni de la intoarcere nu va pot concedia pt necorespundere profesionala, asa era stipulat in contractul colectiv de munca la nivel national, dar acesta nu mai este valabil. Prin urmare, aceasta prevedere isi mai gaseste aplicabilitate daca a fost introdusa in contractul colectiv la nivel de unitate. Va recomand sa cititi si OUG96/2003, art 21, privind protectia maternitatii la locul de munca.
La incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.