Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dupa noul cod al muncii cate ore trebuie sa lucrez in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dupa noul cod al muncii cate ore trebuie sa lucrez in preaviz

mentionez ca se fac concedieri colective

In Codul Muncii nu este prevazut decat faptul ac pe perioada preavizului c.i.m. isi produce toate efectele.
Prin urmare, pe perioada preavizului timpul de munca este cel prevazut in c.i.m.
Daca in CCM aplicabil unitatii dvs. aveti precizat ca in timpul preavizului de concediere se lucreaza mai putin de 8 ore pe zi atunci se aplica aceasta prevedere, daca nu, atunci veti lucra 8 ore pe zi in perioada de preaviz.