Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... impreuna cu fostul sot am facut in imprumut nevoi ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

impreuna cu fostul sot am facut in imprumut nevoi personale la banca si am ramas doua luni in urma cu plata ratei

am divortat la sfarsitul lunii martie ac si cu cinci ani in urma am facut un imprumut nevoi personale la banca pe numele meu ca imprumutat si al sotului ca si co-imprumutat si nu am platit rata de doua luni, acum eu am custodia copiilor si platesc toate datoriile din cei 650 ron salariul meu,dar nu imi raman bani si pt rata la banca iar fostul sot nu vrea sa plateasca nimic reprosandu-mi ca eu am divortat si sa ma descurc sa vada in cat timp murim fara el. Cei de la banca m-au contactat telefonic si chiar au venit la locul meu de munca si mi-au zis sa fac recalculare sa platesc 3 sau 6 luni mai putin dar va fi pe numele meu facuta recalcularea,deci sotul nu va mai avea de platit la banca nimic si mi se pare o capcanaSpuneti-mi va rog ce se poate intampla,ce sa fac? partajul nu este facut si oare e bine sa il facem acum,fostul sot va fi obligat sa plateasca?
faceti partajul bunurilor si impartiti si acesta datorie sau cereti o cota mai mare din bunuri daca va angajati sa platiti dvs aceasta datorie
Faceti partajul, aduceti ca proba contractul de imprumut si chitante cu ce s-a platit dupa despartire, sunt datorii comune si se impart , dumneavoastra ve-ti ramane titulara de contract iar fostul sot va fi obligat s-a va returneze jumatate din suma ce a mai ramas de achitat.