Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... coimprumutant
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

coimprumutant

am facut un imprumut de la banca in care sotia este coimprumutant. as dori sa stiu daca in urma unui eventual divort pot optine o hotararejudecatoreasca prin care pot lua tot imprumutul asupra mea, sa platesc ratele si sa apar doar eu cu imprumut si ea sa poata face un alt imprumut.multumesc....
puteti incerca...
Daca incheiati o tranzactie prin care amandoi sunteti de acord sa va impartiti atat bunurile, cat si datoriile fata de banci, cu aceasta si hotararea de divort va prezentati la banca, care va incheia un act aditional la contract prin care veti ramane unic titular al imprumutului. In cazul in care imprumutul este foarte mare ca valoare, banca va cere cu siguranta un girant.
se poate, daca va intelegeti cu sotia in ceea ce priveste partajul. va prezentati apoi, la banca cu hotararea definitiva si irevocabila si se rezolva.
se mai poate si altfel. depinde de politica bancii. eu am fost in aceeasi situatie. am (inca) un credit in care eu sunt imprumutat iar fostul sot coimprumutat. nu am facut niciun fel de partaj, prin urmare in hotarare nu apare nimic. banca ne-a cerut o declaratie notariala prin care el declara ca este de acord sa preia creditul iar eu ca sunt de acord ca el sa il preia. am dat aceasta declaratie iar juridicul bancii a spus ca este ok. de la banca mi-au spus ca nu se face act aditional ci trebuie sa se faca un fel de refinatare, ca si cum ar lua un credit nou.
cel mai sigur este insa sa faceti partaj pentru ca varianta noastra, chiar daca este mai ieftina, dureaza mai mult.
Daca doar creditul il aveti de impartit, puteti sa rezolvati dupa divort, cu banca direct.

Pt ca hot jud sa-i fie opozabila bancii ( s-o puteti obliga sa tina cont de ea) trebuie sa citati si banca la partaj ( daca veti partaja , pe langa bunuri si creditul)