Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act aditional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act aditional

Buna dimineata,

Imi puteti spune ce se intampla n cazul in care angajatorul emite un act aditional de diminuare a salariului, insa salariatul refuza sa il semneze?

Multumesc!
În conformitate cu dispoziţiile art. 41 alin.1 din Codul muncii, regula în materie de modificare a contractului individual de muncă este modificarea prin acordul părţilor.

Daca refuza sa semneze acel act aditional , in principiu, angajatorul va face tot ce este posibil pentru a dispune concedierea acelui salariat . Cel mai probabil prin desfiintarea postului.