Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... folosirea siglelor marcilor
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

folosirea siglelor marcilor

Buna ziua,

Va rog cine i-mi poate da un sfat cu privire la urmatoarea problema:
Lucrez intr-un service autorizat pe X marca pt care suntem si dealeri. De curand am aflat ca un alt service foloseste aceleasi sigle pt marcile pe care le repara ca si noi cu diferenta ca ei nu sunt si dealeri autorizati de importator.
Are voie aceasta firma sa folosesca siglele?
Si noi in calitate de reprezentanti ce putem face in situatia asta?
mihaela0926, utilizator
Daca le folosesc fara acordul titularului pentru reclama, afisaj stradal, cred ca trebuie sa va adresati catre reprezentantii marcii (importator?), pentru ca ei sa actioneze impotriva dealerilor neautorizati, pentru protectia dvs ca dealer autorizat.

Dar daca respectivii fac doar import pe cont propriu, consider ca au voie sa faca publicitate strict produselor pe care le vand, cf. art. 37 din Legea 84/1998
Art.37. - Titularul unei marci inregistrate nu poate cere sa se interzica altor persoane detinerea, oferirea spre vanzare sau comercializarea produselor care poarta aceasta marca, pentru produsele care au fost puse in comert de insusi titular sau cu consimtamantul acestuia.