Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... permis sedere germania?
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

permis sedere germania?

are idee cineva cum se obtine un permis sedere germania de catre un cetatean roman?
Din pacate aceasta forma numita de doamna Mahetin implica in perioada de 3-6 saptamani anumite costuri (ca. 400-500 Euro) inclusiv drumul pe la notar, Comparativ pentru optiunea PFA la Gewerbeamt, costurile sunt in jur de75 Euro, fara notar, si dureaza de regula 1 zi. Activitatea se poate incepe imediat cu exceptia cazul ca sunt necesare autorizari.
Domnul Mahetin! :stunned:
ca o concluzie.odata ce m-am inregistrat la ei pot merge sa obtin autorizatie pt schrott?imi trebuie sa le arat in afara de buletin ca am din ce sa ma intretin?asigurare medicala?
Mahetin a scris:

Domnul Mahetin! :stunned:

Va rog sa ma scuzati d-le Mahetin, nu stiu cu de ce am avut impresia ca este vorba de o doamna. Avatarul mihaelei este tot de tip masculin, din numele d-voastra nu am putut deduce ceva.

In alta ordine de idei, cu dreptul de alegeri aveti partial dreptate. In foarte multe localitati, unde numarul cetatenilor straini este insemnat, exista un gremium dintre cetatenii straini care sunt alesi in consiliile locale. Acestia au mai mult un rol consultativ, de observatori, in orice caz nu drepturile complete. Rolul lor este exact acesta de a sprijini autoritatile locale in ceea ce priveste hotararile ce se iau si care au legatura cu strainii. Adica lucruri ce ajuta la integrarea acestor minoritati in societate.
Ma rog aceasta este probabil mai putin important pentru moment pentru utilizator.

Obligatia de a te anunta la Evidenta populatiei rezulta din alte motive. Teoretic in Germania trebuie sa anunti la Einwohnermeldeamt daca stai la o adresa mai mult de 15 zile. Nu din motivele care erau mai de mult in Ro. ci din altele: inchipuiti-va ca persoana are un accident si are doar pasaportul sau buletinul la el. In momentul in care Politia intraba la evidenta populatiei, pot gasi repede o persoana de contact in apropiere.
De aceea se face anuntarea la aceasta autoritate. Este o formalitate rapida fara complicati, fara aprobari sau hartogarie.

kappauser, utilizator
mihaelaa.roxana a scris:

ca o concluzie.odata ce m-am inregistrat la ei pot merge sa obtin autorizatie pt schrott?imi trebuie sa le arat in afara de buletin ca am din ce sa ma intretin?asigurare medicala?

Pentru activitatea aceasta este suficient sa va anuntati ca si PFA, nu este necesara forma GmbH cu 1 Euro capital.

Principial nu aveti nevoie de autorizatii speciale, totusi mai trebuie sa va asigurati ca nu au aparut ceva schimbari. Pentru deseurile obisnuite nu sunt impedimente, dar mai exista si alt fel de deseuri materiale toxice (plumb, mercur) sau materiale deficitare, pentru care sa fiti nevoit sa faceti dovada ca puteti sa prestati activitate.

Nu trebuie sa aratati nimic, insa asigurarea medicala va trebui sa o incheiati imediat. Va puteti alege singura casa de asigurari, unde veti depune o declaratie cu venitul estimat. Puteti depune orice valoare (de preferinta sub 1500 Euro) veti plati la inceput valoarea minima a primei. Oricum dupa primul an va trebui sa le aratati ce venit aveti (declaratia de la finante) dupa care veti plati prima de asigurare in functie de venit.