Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de antrepriza
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de antrepriza

Buna ziua! Vreu sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema. Vecinii de la mine din bloc au dorit sa angajam un antreprenor pentru termoizolarea blocului. Lucrarea a fost efectuata in parte dar acum nu vor sa o termine pentru ca vor banii inainte sau macar o parte din ei. Eu sunt dispusa sa le dau o parte din bani dar numai daca incheiem contract si imi dau chitanta. Insa ei nu vor acest lucru. #-oAu ei dreptul sa-mi ceara banii in aceste conditii? va multumesc.
Nu va sfatuiesc sa le dati vreun ban pana nu incheiati un contract (eventual care sa intre in vigoare la o data anterioara sau chiar cu data inceperii lucrarilor) si in care sa stipulati : o data a platii partiale - data cand le veti da banii (deci o data actuala), termenul de finalizare si data platii finale, penalitati, garantia lucrarii, etc.