Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... redozari
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

redozari

oarte multi vorbesc de redozari,gratierii,decrete,oare se va da ceva din acestea odata cu intrarea noului cod penal?
pufyxu a scris:

oarte multi vorbesc de redozari,gratierii,decrete,oare se va da ceva din acestea [b]odata cu intrarea noului cod penal?

Va referiti, cred, la intrarea in vigoare a noului cod penal.
Nu stim, poate vor exista si surprize...de acest gen.
Nu stim nimic despre posibile decrete de gratiere.
Cat priveste redozarea, aceasta este posibila intrucat se va aplica legea penala mai favorabila , chiar si in privinta pedepselor ramase definitive.Astfel, daca legea penala noua prevede limite de pedeapsa inferioare fata de legea existenta la momentul ramanerii definitive a hotararii de condamnare, pedeapsa se va reduce la aceste limite.Cum s-ar spune , legea penala mai favorabile retroactiveaza , ca o exceptie de la principiul neretroactivitatii legii .