Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... dovada permis-penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

dovada permis-penal

va salut! sunt intr-un proces pentru vatamare corporala din culpa. m-i sa eliberat dovada de permis. intrebarea ar fi urmatoarea : s-a dat o sentinta la tribunal in care primesc 2 ani cu suspendare dar nu e definiiva - acum sunt in faza de apel la curtea de apel. imi puteti spune daca mai pot circula cu dovada tinand cont de sentinta data la tribunal? bineinteles sa o prelungesc din 30 in 30 de zile. multumesc anticipat!
Art.111.
[...]
(4) Permisul de conducere al conducătorului de autovehicul sau tramvai, implicat într-un accident de circulaţie din care a rezultat uciderea sau vătămarea corporală a unei persoane, se reţine de către poliţia rutieră dacă autorul accidentului a încălcat o regulă de circulaţie, eliberându-se dovadă înlocuitoare cu sau fără drept de circulaţie, în condiţiile stabilite în regulament.
(5) În situaţiile prevăzute la art.85 alin.(1), art.90 alin.(1), art.100 alin.(3) şi la art.101 alin.(3), art.102 alin.(3) lit.e), dovada înlocuitoare a permisului de conducere se eliberează cu drept de circulaţie pentru o perioadă de 15 zile.
(6) Prelungirea dreptului de circulaţie, atunci când dovada înlocuitoare eliberată în condiţiile alin.(4) prevede acest drept, se poate dispune, cu câte 30 de zile, de către şeful poliţiei rutiere pe raza căreia s-a comis fapta, la propunerea procurorului care efectuează urmărirea penală sau care exercită supravegherea cercetării penale ori la propunerea instanţei de judecată care soluţionează cauza penală ori plângerea introdusă împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei, până la dispunerea neînceperii urmăririi penale ori scoaterii de sub urmărire penală sau, după caz, până la rămânerea definitivă şi irevocabilă a hotărârii judecătoreşti.
(7) Decizia şefului poliţiei rutiere privind prelungirea dreptului de circulaţie poate fi atacată la instanţa de contencios administrativ competentă, de orice persoană interesată. Procedura prealabilă nu este obligatorie.

Este practic singurul caz in care se poate prelungi... dar e la latitutinea şefului poliţiei rutiere care poate si refuza prelungirea... puteti ataca acest refuz in conditiile aratate in alin. (7).

Numai instanta poate decide daca ati incalcat sau nu vreo regula de circulatie... (daca nu ati incalcat nici o regula de circulatie nu aveti nici de ce sa platiti partilor vatamate)...

Si daca sentinta finala ar fi de exemplu 2ani cu suspendare si ceva despagubiri in lei ce se va intampla cu permisul? se suspenda pe o perioada de timp sau poate fi anulat?

Depinde ptr. ce veti fi condamnat... cititi art. 114 sa vedeti in ce cazuri se anuleaza permisul... daca nu va incadrati in acele cazuri vi se anuleaza permisul doar daca va interzice instanta expres dreptul de a conduce autovehicule...

partea vatamata nu a avut nici o pretentie, sa zicem ca iau vreo 2 ani cu suspendare pt ucidere din culpa, sentinta definitiva. ce se intampla apoi cu permisul daca se dovedeste ca nu am incalcat nici o lege ? conteaza mult pt mine ca familia nu are pretentii ???
mariuscristian, utilizator
othellox a scris:

Este practic singurul caz in care se poate prelungi... dar e la latitutinea şefului poliţiei rutiere care poate si refuza prelungirea... puteti ataca acest refuz in conditiile aratate in alin. (7).

Dar ca urmare a unei decizii de neconstitutionalitate(publicata marti in Monitorul Oficial) chiar acest articol(111) a fost declarat neconstitutional deoarece Politia Rutiera nu poate lua locul unei instante de judecata. OUG nr. 195/2002 va trebui modificata, pana atunci nu se stie cum se va proceda...
alexandru.b a scris:

othellox a scris:

Este practic singurul caz in care se poate prelungi... dar e la latitutinea şefului poliţiei rutiere care poate si refuza prelungirea... puteti ataca acest refuz in conditiile aratate in alin. (7).

Dar ca urmare a unei decizii de neconstitutionalitate(publicata marti in Monitorul Oficial) chiar acest articol(111) a fost declarat neconstitutional deoarece Politia Rutiera nu poate lua locul unei instante de judecata. OUG nr. 195/2002 va trebui modificata, pana atunci nu se stie cum se va proceda...

Ne spui si noua numarul deciziei? Ne-ar ajuta foate mult :)

Se va proceda ca si pana acuma... numai daca invoci decizia ai sanse ca sunt instante care n-au auzit inca de decizii de acum 10 ani ce sa vorbesc de astea noi?... :)

Attila-Arpad Dombi, Avocat
Decizia nr. 742/2008, am auzit deja cazuri in care persoane implicate in accidente s-au prezentat la procuror pentru a propune prelungirea cu 30 de zile si acesta le-a invocat aceasta decizie a curtii constitutionale, acum ca sunt cazuri izolate si respectivii au dat peste niste procurori mai documentati e una, dar cred ca s-a comunicat decizia prin parchete fiind destul de multi in aceasta situatie.