Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot beneficia de ajutor de somaj?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot beneficia de ajutor de somaj?

Fiind angajata pe baza legii 76/2002 -legea persoanelor peste 45 de ani am lucrat un an si 4 luni si apoi 3 luni am intrat in concediu neplatit.Daca mi s-a desfiintat locul meu de munca inainte de terminarea celor 2 ani,pot primi ajutor de somaj?
Puteti beneficia de indemnizatie de somaj daca sunteti disponibilizata.
Daca ati fost concediat deoarece s-a desfiintat locul de munca (art.65(1) din Codul muncii) puteti beneficia de indemnizatie de somaj daca ati lucrat 12 luni in ultimele 24. Dar, in acest caz, angajatorul trebuie sa restituie sumele primite de la stat plus dobanzile de rigoare.