avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot beneficia de ajutor de somaj?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot beneficia de ajutor de somaj?

Fiind angajata pe baza legii 76/2002 -legea persoanelor peste 45 de ani am lucrat un an si 4 luni si apoi 3 luni am intrat in concediu neplatit.Daca mi s-a desfiintat locul meu de munca inainte de terminarea celor 2 ani,pot primi ajutor de somaj?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:04, 25 Iulie 2008
Puteti beneficia de indemnizatie de somaj daca sunteti disponibilizata.
Daca ati fost concediat deoarece s-a desfiintat locul de munca (art.65(1) din Codul muncii) puteti beneficia de indemnizatie de somaj daca ati lucrat 12 luni in ultimele 24. Dar, in acest caz, angajatorul trebuie sa restituie sumele primite de la stat plus dobanzile de rigoare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariul dupa terminarea ccc alexadutu alexadutu cu ce salariu voi fii incadrata dupa ce termin concediu pana la 2 ani ? iar daca firma se desfinteaza voi beneficia de somaj ? in ce lege sa ma uit si eu ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa ccc madymic madymic Buna ziua. Sunt in concediul de crestere copil pana la varsta de 2 ani. (pana pe 31 octombrie 2013) si beneficiez de indemnizatie. Voiam sa stiu daca pot ... (vezi toată discuția)
Desfacerea contractului de munca Lian Iacob Lian Iacob Am intrat in concediu prenatal, acesta se va termina in luna mai, eu nu voi putea beneficia de indemnizatia pt cresterea copilul timp 2 ani. Dupa aceste 126 ... (vezi toată discuția)