Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezlipire teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezlipire teren

Buna ziua,dupa moartea tatalui meu am facut succesiune.Mostenitori suntem eu si mama mea.Spuneti-mi si mie va rog cate sferturi imi revin mie ca fica?
As vrea sa imi separ partea de a mamei si sa o vand,se poate sa imi spuneti si mie ce proceduri sunt? mentionez ca exista doar cadastru.Multumesc.

Daca ati dezbatut succesiunea, cititi cu atentie certificatul de mostenitor, acolo sunt mentionate cotele de mostenire care v-au revenit fiecaruia (trei sferturi dvs. si un sfert mama). Acum depinde ce cuprinde masa succesorala, daca bunurile mostenite au fost dobandite de ambii parinti in timpul casatoriei, atunci dvs. ati mostenit 3/4 din jumatatea care a apartinut tatalui (cealalata jumatate este a mamei plus un sfert din jumatatea tatalui). Ca sa faceti partajul voluntar, trebuie sa aveti cadastru si intabulare pe numele mostenitorilor, apoi va adresati unui notar public pentru intocmirea actului.