Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul la averea parintilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul la averea parintilor

soacra mea a facut acte pe toate proprietatile cumnatei mele,sotul meu poate ataca dupa moartea ei actul de vinzare facut de soacra mea?
Da, poate, insa daca exista acte de vanzare -cumparare va trebui sa demonstreze ca este de fapt donatie deghizata si ca sora sotului dvs. nu a platit un pret.
Donatiile pot fi reduse atunci cand incalca rezerva succesorala a altor succesibili.
Se poate cere in instanta sa se constate nulitatea acestor acte de vanzare cumparare, din punct de vedere al "pretului neserios"-caci presupun ca respectivele proprietati nu le-a vandut la pretul pietii ci cu mult sub, fiind de fapt o donatie deghizata si astfel se poate constata nulitatea actelor.