Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general chitanta cu minus
Discuție deschisă în Contabilitate în general

chitanta cu minus

Buna ziua.Se poate face chitanat cu minus.Este vb de chitanta la factura de stornare.
Factura initiala fiind platita pe loc cu chitanta , la sotrnare furnizorul imi face si chitanta cu minus.Este posibil?
chitanta va da cel caruia ii returnati banii
Daca dvs. primiti factura de stornare, trebuie sa emiteti chitanta pentru incasarea banilor pe care i-ati platit anterior.
Ii faceti dumneavoastra chitanta ca ati primit banii inapoi sau puteti sa compensati cu sume ulterioare de platit catre el.
george-neagu, moderator
daca dvs.platiti primiti chitanta, daca dvs.incasati banii emiteti dvs. chitanta, deci care face plata si care incaseaza ?
Este foarte clar ceea ce s-a postat. Furnizorul emite o factura de stornare. Chitanta nu o taie furnizorul cu minus. :slap: Nu are voie sa intocmeasca un asemenea document, Daca furnizorul achita contravaloarea facturii pe care a stornat-o, cel care emite chitanta este clientul. :)