Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort la notar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort la notar

Buna ziua,as dori sa stiu daca pot divorta la notar fara a ma prezenta deloc......sa mearga doar sotul in numele la amandoi?Eu ii pot face o imputernicire.
Eu trebuie sa plec din tara si nu ma pot prezenta la notar.
Este posibil sa mearga el si la inceput si dupa ce trec cele 30 de zile?
Daca nu este posibil va rog sa imi spuneti ce alternative am...si cam care ar fi costurile. La notar am auzit ca ar costa in jur de 500 ron.
Nu, reprezentarea sotilor in cadrul procedurii notariale a divortului este interzisa. Sotii se vor prezenta personal in fata notarului public pentru depunerea cererii de divort, precum si ulterior, in cadrul procedurii, pentru staruinta in cererea de divort si exprimarea consimtamantului liber si neviciat de desfacere a casatoriei.
Aveti posibilitatea sa divortati la instanta, sa va angajati un avocat pe care sa-l imputerniciti printr-o procura speciala, urmand sa inmanati totodata acestuia inscrisuri doveditoare privind resedinta din tara in care va aflati.