Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto

bubna ziua
pentru a inscrie o masina in romania fara a plati taxa auto?? merge asa ceva ca am auzit ca unii au reusit iar altii nu
si daca da cu cine pot colabora si eu? o indrumare o persoana de contact ceva?? va multumesc
Pentru a inscrie o masina in Romania trebuie sa platiti taxa auto.

Ulterior puteti sa dati in judecata MFP pentru recuperarea sumei.
Merge ! Unii au ,,vorbit'' cu un ,,baiat'' de la inmatriculari, altii au ,,stiut'' o ,,doamna'' de la Ad-tia Financiara, altii au ,,bagat'' masina pe un handicapat...
Altii, destui, au dat in judecata Serviciul de inmatriculari si unii au reusit sa obtina in instanta inmatricularea fara plata taxelor...
Ai de unde alege !
pai sui de ce unii au castigat in instanta sa inscrie masina fara taxa si altii nu?
e de vina avocatul sau ce?
cum fac si eu?
raul77, utilizator
Se poate inscrie masina fara plata taxei, dar e obligatorie parcurgerea unei proceduri prealabile urmata de o actiune in instanta. De asemenea, in cazul cand taxa e achitata trebuie parcursa procedura prealabila cererii adresate instantei, in vederea recuperarii acesteia.
pai am inteles asta dar care e procedura adica ce trebuie sa fac eu?
si mai am si toate hartiile de la RAR si depreciere facuta si traduceri si tot doar ca am ramas blocat cand am ajuns la faza cu calcularea taxcei la fisc si cand amn vazut cat e am lasat-o balta si m-am blocat
daca puteti sa ma ajutati cu procedurile astea care sunt sau ce trebuie sa fac in ciontinuare
si in plus de astea apar la primarie cu masina pe numele meu si mai platesc si impozit fara sa ma plimb macar cu masina
e incorect ca tot din tarav asta