Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... fond de rulment la plata cheltuielilor de intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

fond de rulment la plata cheltuielilor de intretinere

am cumparat un apartament si administratorul asociatiei de locatari spune ca trebuie sa platim un fond de rulment, mai exact 50 lei pentru fiecare camera. fondul reprezinta, spune administratorul, o garantie ca nu raman cheltuieli neacoperite daca ne mutam si nu platim datoriile. la intrebarea ce se intampla cu banii nostri daca suntem la zi cu plata si nici nu ne mutam vreodata, mi s-a raspuns ca: "banii raman la noi" ????..... adica cum???? va rog sa-mi spuneti daca este legal, adica daca exista vreo lege in acest sens, si daca da, care este aceasta. multumesc!
Este legal.Vezi art.24 di Anexa la H.G. nr 1588/2007.:closedtopic:
Este vorba de legea 230/2007 de infiintare, organizare si functionare a asociatiilor de proprietari si HG 1588/2007 cu Normele de aplicare a acestei legi.

Fondul de rulment este obligatoriu de platit, el se pastreaza la asociatie atata timp cat locuiti in bloc si vi se returneaza atunci cand va mutati din bloc.
Fondul de rulment are menirea de a achita facturile care vin la administratie de la furnizori pana cand acestea se repartizeaza pe listele de intretinere si inca un timp pana cand aceste cote se achita, daca se achita.

Pe ansamblul asociatiei acest fond de rulment este si un tampon care asigura asociatia cu posibilitatea de a plati facturile si in cazul in care exista restantieri.

N-ati mai locuit la bloc pana acum, de va mirati de acest fond de rulment?