Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sentinta - ce inseamna?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sentinta - ce inseamna?

Buna ziua as dorii sa stiu si eu daca poate cineva sa ma ajute cu interpretarea unei solutii sincer nu inteleg nimic din aceasta solutie.......Solutie: decizia penală nr. 329 din 20 iunie 2011 - Admite recursul declarat de Parchetul de pe lângă Tribunalul Bucureşti . Casează, în întregime sentinţa penală nr. 143 din 07 februarie 2011 pronunţată de Tribunalul Bucureşti secţia I penală şi, rejudecând pe fond: Respinge contestaţia la executare formulată de AHMAD , constatând autoritatea de lucru judecat a sentinţei penale nr. 35/F din data de 29 martie 2011 pronunţată de Tribunalul Bucureşti secţia I penală în dosarul nr. 5731/3/2010şi rămasă definitivă prin nerecurare la data de 19 aprilie 2011 . Cheltuielile judiciare în fond rămân în sarcina statului . Onorariul avocatului din oficiu în sumă de 100 lei şi onorariul interpretului de limbă arabă în echivalent a 10 ore ( patru termene de judecată ) se suportă din fondul Ministerului Justiţiei . Definitivă. Pronunţată în şedinţa publică din data de 20 iunie 2011. Va rog frumos spuneti-mi e de bine sau de rau ....cine a castigat statul sau Ahmad ....sincer nu inteleg nimic......Va multumesc.....:DMentionez ca a avut un alt proces pe acelasi subiect si Ahmad a castigat procesul prin sentinta data ...apoi a venit aceasta sentinta la cel de-al doile proces cu acelasi subiect.......Subiectul fiind de contest la exec si ridicarea expulzarii.....art 117
niki_, utilizator
Instanta a respins contestatia la executare si a constatat autoritate de lucru judecat sentinta T. Bucuresti - in ce a constat acea sentinta?
Sentinta a fost de la primul proces in care Ahmad a dat in judecata statul pt a i se ridica art 117 legat de expulzare si acesta a castigat ,ramanand definitiva sentinta prin nerecurare....
Solutie: Admite contestaţia.Înlătură executarea măsurii expulzării dispusă prin sentinţa penală nr.50/31.07.2000 pron.de TB Secţia II Penală. Cu recurs. aceasta e sentinta care a raamas definit prin nerecurare....