Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Contributie angajator la fond de somaj
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Contributie angajator la fond de somaj

Pentru un angajat iesit la pensie si incheiat contract de munca pe o perioada determinata cf. L.53/2003 Codul muncii Art.83 lit."g""angajarea pensionarilor care, in conditiile legii pot cumula pensia cu salariul", angajatorul plateste contributia la somaj?
pentru angajatii pensionari, angajatorul nu plateste contributie la fd de somaj si nici salariatilor respectivi nu li se opreste 0.5% fd. somaj.
Multumesc frumos de raspuns!
Pentru pensionarii de orice fel (grad) nu se retine somaj si nici angajatorul nu plateste fond somaj pentru acestia.Din total brut realizat salarii se scad concediile medicale suportate din BASS si venitul brut realizat de fiecare pensionar in parte si apoi se aplica procentul.