Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum pot beneficia de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum pot beneficia de somaj?

buna ziua,
va rog sa imi spuneti daca exista variante de a ma inscrie la somaj dat fiind ca in luna marie ac mi am dat demisia dupa 11 ani la aceeasi firma
inca nu am un nou ctr de munca
cum pot beneficia de somaj?
DACA POT EVIDENT
MULTUMESC MULT
In cazul demisiei nu beneficiati de somaj.
Va puteti angaja cu contract pe perioada determinata si la expirarea acestuia va puteti inscrie la somaj daca in ultimele 24 de luni de la incetarea acestuia aveti cotizate 12 luni la fondul de somaj (din spusele dv. la aceasta data indepliniti conditia).
VA MULTUMESC
SA INTELEG CA ACEST CTR PE PER DET POATE FI SI PE 1 LUNA?
EXISTA DURATA MINIMA/
sa inteleg ca cele 12 luni de cotizare la f de somaj trebuie in fie in cadrul celor 24 de luni de la data exp acestui nou ctr pe per det?
Ati inteles bine.