Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIERE... FARA PREAVIZ !?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIERE... FARA PREAVIZ !?

Buna ziua,

pe data de 2.06.2011 am primit decizie de concediere, incepand cu data de 01.06.2011, pe motiv ca am absentat de la munca nemotivat. In acest caz , nu se mai da preaviz, si nu pot lua nici somaj? Decizia s-a bazat pe declaratiile unor colegi de servici care au mentionat: "ca nu m-au vazut la munca" in perioada respectiva. Pot fi subiective declaratiile colegilor in cazul in care voi da in judecata angajatorul? Eu am fost prezent la munca , dar , daca seful a cerut "colegilor" sa declare ca nu m-au vazut... asta e... seful e sef ... si angajatii... fricosi si fara demnitate.
LOPY a scris:

Buna ziua,

pe data de 2.06.2011 am primit decizie de concediere, incepand cu data de 01.06.2011, pe motiv ca am absentat de la munca nemotivat. In acest caz , nu se mai da preaviz, si nu pot lua nici somaj? Decizia s-a bazat pe declaratiile unor colegi de servici care au mentionat: "ca nu m-au vazut la munca" in perioada respectiva. Pot fi subiective declaratiile colegilor in cazul in care voi da in judecata angajatorul? Eu am fost prezent la munca , dar , daca seful a cerut "colegilor" sa declare ca nu m-au vazut... asta e... seful e sef ... si angajatii... fricosi si fara demnitate.

Daca ati primit decizia de concediere , atunci aveti posibilitatea de a contesta decizia in termen de 45 de zile de la data comunicarii la Tribunalul in a carui raza domiciliati.

Daca aveti dovezi referitoare ca in perioada respectiva ati fost la lucru, atunci va trebui sa le prezentati instnatei de judecata , chiar daca in litigiile de munca sarcina probei o are angajatorul.

Instanţa poate aprecia corect că în cauză nu se impunea aplicarea celei mai grave sancţiuni disciplinare, respectiv desfacerea disciplinara a c.i.m. pentru o absenta nemotivata , si pe care o poate inlocui cu o sancţiune disciplinară mai uşoară.

In acest sens, s-a statuat si in jurisprudenta - Decizia nr.1059 din data de 15 iunie 2010 pronunţată de Curtea de Apel Ploieşti – Secţia Comercială şi de Contencios Administrativ şi Fiscal sau
[ link extern ]
Va multumesc pentru informatii. Cred ca voi da in judecata angajatorul.