Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere abuziva dupa 14 ani.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere abuziva dupa 14 ani.

am fost sef santier 14 ani la o firma de constr din Brasov.
am devenit incomod in 2022 prin decizii ce nu conveneau
am fost concediat pe motiv ca am absentat nemotivat 8 zile ( am fost impiedicat sa mai intru in santier si mi s-au luat masina, calculator, tel )
in 44 ani de munca nu am avut nici o zi nemotivata
stiu ca a fost o inscenare ca sa ma inlature
intrebare: (nu am efectuat CO in 2022 pana pe 14,iul cand am fost concediat) cum de a putut sa se foloseasca de o presupusa absenta cand aveam zile de CO neacordate
mentionez ca dupa cele 8 zile de interdictie de a merge la servici, am trimis firmei o notificare prin care ceream explicatii fata de impiedicarea mea de a lucra
dandu-si seama ca ii atac m-au lasat sa intru in santier fara mijloace de munca pana la inmanarea deciziei de concediere
rog raspuns
mentionez ca am actionat in instanta ca si concediere abuziva dar dureaza procesul fara vreo concluzie pana acum
Dacă deja ați formulat acțiunea in instanta ce am putea sa va spunem noi fara sa știm cum a fost redactata,motivata,cum dovediți cele susținute ,cum a fost formulata decizia etc.Daca nu v a redactat -o un av șansele sunt mici .

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Dacă deja ați formulat acțiunea in instanta ce am putea sa va spunem noi fara sa știm cum a fost redactata,motivata,cum dovediți cele susținute ,cum a fost formulata decizia etc.Daca nu v a redactat -o un av șansele sunt mici .

in toate cele 8 zile considerate ca as fi absentat eu m-am prezentat la santier dar nu mai aveam mijloace de munca.
din respect, colegii ma lasau sa intru dar imi spuneau ca le pot face greutati intrucat li s-a comunicat sa nu am acces
in tot acest timp ma sunau de la resurse umane sa ma convinga sa-mi dau demisia, dar am refuzat
in a patra zi am trimis mail catre firma solicitand explicatii ;de ce mi s-s luat dreptul la munca
mi-au raspuns prin avocat ca niciodata nu mi-au interzis sa ma prezint la munca
am inteles aspectul si cu toate riscurile pentru colegi in urmatoarele 32 zile mam prezentat la munca intelegand ce se pregatea
in tot acest timp am solicitat mai intai recuperare apoi CO dar am fost refuzat telefonic pe motiv ca este in curs procedura de cercetare disciplinara
in aceeasi zi am fost convocat la cercetare cu trei decizii cu aceeasi data si ora ; 1. neglijenta in utilizarea masinii de serviciu ( avertisment); 2.neglijenta in serviciu ( penalizare 5%); 3. desfacere contract pentru absentare nemotivata 8 zile
mentionez ca in pontajul electronic apaream prezent si am scos print pana sa il modifice ca absent
intrbarea mea era daca aveam recuperari si CO cum de au putut legal recurge direct la absentat nemotivat???
desigur in instanta sunt reprezentat de un avocat, dar termenele fiind atat de lungi ( din iunie a fost doar unul, si urmatorul in feb ) incerc sa inteleg singur ce baza legala au avut si ce sanse reale am in instanta chiar daca e vadita confectionarea unei concedieri abuzive
Nu știu ce sa va spun despre termene în general litigiile de munca se judeca ceva mai repede,probabil nu va judecați în București.Dvs veniți cu o poveste ,ei au făcut,au dres,nu mi au permis accesul,toate aceste lucruri trebuie dovedite.Doar av din.proces va poate,
lumina "noi nu avem cum.Mai aveți varianta sa copiati tot dosarul și sa mergeți la un av pt o a doua opinie dar din punctul meu de vedere nu acum e momentul ci în cazul în care pierdeți la fond..
Nu fiti trist stimate domn. Piata fortei de munca pentru oase rupte in constructii va este favorabila. Cu aceasta meserie nu se moare de foame. Totdeauna se va construi si repara in tara asta. Succes!
Ceea ce spuneti in legatura cu pontajul suna a infractiune. Asta daca ati fost prezent, si au facut pontajul ca sa apareti absent. In general modificarile in sistemele informatice lasa urme... Vedeti codul penal art. 320-325.
DinuX, utilizator