avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1803 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cocediere abuziva in toate cele 8 zile considerate ca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cocediere abuziva in toate cele 8 zile considerate ca as fi absentat ...

cocediere abuziva
in toate cele 8 zile considerate ca as fi absentat eu m-am prezentat la santier dar nu mai aveam mijloace de munca.
din respect, colegii ma lasau sa intru dar imi spuneau ca le pot face greutati intrucat li s-a comunicat sa nu am acces
in tot acest timp ma sunau de la resurse umane sa ma convinga sa-mi dau demisia, dar am refuzat
in a patra zi am trimis mail catre firma solicitand explicatii ;de ce mi s-s luat dreptul la munca
mi-au raspuns prin avocat ca niciodata nu mi-au interzis sa ma prezint la munca
am inteles aspectul si cu toate riscurile pentru colegi in urmatoarele 32 zile mam prezentat la munca intelegand ce se pregatea
in tot acest timp am solicitat mai intai recuperare apoi CO dar am fost refuzat telefonic pe motiv ca este in curs procedura de cercetare disciplinara
in aceeasi zi am fost convocat la cercetare cu trei decizii cu aceeasi data si ora ; 1. neglijenta in utilizarea masinii de serviciu ( avertisment); 2.neglijenta in serviciu ( penalizare 5%); 3. desfacere contract pentru absentare nemotivata 8 zile
mentionez ca in pontajul electronic apaream prezent si am scos print pana sa il modifice ca absent
intrbarea mea era daca aveam recuperari si CO cum de au putut legal recurge direct la absentat nemotivat???
desigur in instanta sunt reprezentat de un avocat, dar termenele fiind atat de lungi ( din iunie a fost doar unul, si urmatorul in feb ) incerc sa inteleg singur ce baza legala au avut si ce sanse reale am in instanta chiar daca e vadita confectionarea unei concedieri abuzive
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 21:23, 21 Decembrie 2022
C.i.m. a încetat in baza unui srticol de lege..acel articol constituie baza legala.. instanta va decide dacă e legala sau nu concedierea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediere abuziva dupa 14 ani. Vasiledumitru58 Vasiledumitru58 am fost sef santier 14 ani la o firma de constr din Brasov. am devenit incomod in 2022 prin decizii ce nu conveneau am fost concediat pe motiv ca am absentat ... (vezi toată discuția)
Concediere abuziva- in urma hotărârii definitive a ca brasov ... Vasiledumitru58 Vasiledumitru58 Concediere abuziva- in urma hotărârii definitive a CA Brasov a fost anulata decizia de concediere pe baza presupuselor absente nemotivate, care s-au dovedit ... (vezi toată discuția)
Concediere fara decizie de concediere valyd11 valyd11 Cu 5 ore inainte de inceperea programului directorul general m-a anuntat sa nu mai vin la serviciu ca nu mai are nevoie de serviciile mele. Decizie de ... (vezi toată discuția)