Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... schimbare calitate chemat in garantie in chemat in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

schimbare calitate chemat in garantie in chemat in solidar

Initial am chemat in judecata un pirit si apoi un chemat in garantie ambii in raspundere delictuala civila.Piritul a sustinut ca nu el ci chematul in garantie este autorul faptei ilicite.
Din inscrisuri depuse de cei doi impreuna cu alte informatii ulterioare am ajuns la concluzia ca defapt cei doi ar trebui sa raspunda in solidar.
Ce ar trebui sa fac? Sa modific calitatea procesuala a chematului in garantie in chemat in solidar? Pina la ce termen trebuie sa fac acest lucru? Se poate ca pur si simplu cind vom pune concluzii asupra fondului sa solicit instantei, avind in vedere probele din dosar, ca sa dispuna obligarea lor in solidar?
Chematul in garantie urmeaza sa raspunda oricum in cazul in care paratul cade in pretentii, adica pierde procesul, asa ca nu trebuie sa va faceti griji in privinta recuperarii despagubirilor.