Forum Discuţii juridice Executare silită Vã rog doar rãspunsul la intrebari...
Discuție deschisă în Executare silită

Vã rog doar rãspunsul la intrebari...

Am fost pus însă în următoarea situație:
-in urma unei sentinte executorii unitatea mi au poprite drepturile salariale făra sa se aștepte ca aceasta sa devina irevocabilă, pe motiv că este executorie de drept deoarece a avut ca obiect pensie de intretinere (copil major);
-la recurs am avut castig de cauza si această sentinta a fost modificata in tot iar prin admiterea recursului s-a stabilit că nu aveam nici o obligație de intretinere deoarece persoana care m-a actionat in judecata nu a avut calitatea de reprezentant legal in acest proces.
Întrebare: A fost sau nu această sentință executorie de drept potrivit legii? Sunt îndreptățit să solicit ca unitatea să-mi restituie sumele poprite ? Ce acte trebuiau să existe pentru a se trece la poprirea salariului meu ?

- Da
- Nu deoarece nu unitatea este cea care si-a insusit sumele retinute ci copilul major.
- Hotararea judecatoreasca (titlul executoriu) si o cerere adresata de minor (reprezentantul legal) executorului judecatoresc.
executor care nu va face nimic probabil. Exista institutia intoarcerii executarii. Asta o sa ti-o bage.