Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Este obligatoriu sa instalez alarma?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Este obligatoriu sa instalez alarma?

Buna seara, am deschis de aproape o saptamana o agentie de turism si azi m-au vizitat doi domni de la politie spunndu-mi ca trebuie s-mi instalez alarma, cum ca e obligatoriu si daca nu imi da amenda. Mi-au dat si o instiintare prin care sunt obligat sa instalez alarma in 30 zile..... sau amenda.
Este obligatoriu sa o instalez (avand in vedere ca tocmai am deschis .... finantele s-au subtiat)..... daca nu cu ce lege pot demonstra ca nu au dreptate pt a scapa de amenda.

Multumesc anticipat.
Legea numarul 333 privind paza obiectivelor, bunurilor valorilor si protectia persoanelor

1) Ministerele si celelalte organe de specialitate ale administratiei publice centrale si locale, regiile autonome,
companiile si societatile nationale, institutele nationale de cercetare-dezvoltare, societatile comerciale,
indiferent de natura capitalului social, precum si alte organizatii care detin bunuri ori valori cu orice titlu,
denumite in prezenta lege unitati, sunt obligate sa asigure paza acestora.

(3) La unitatile unde nu este posibila realizarea unui sistem de paza organizat, conducatorii acestora sunt
obligati sa execute imprejmuiri, grilaje, obloane, incuietori sigure, iluminat de securitate, sisteme de alarma sau
alte asemenea mijloace necesare asigurarii pazei si integritatii bunurilor.