avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Este obligatoriu sa instalez alarma?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Este obligatoriu sa instalez alarma?

Buna seara, am deschis de aproape o saptamana o agentie de turism si azi m-au vizitat doi domni de la politie spunndu-mi ca trebuie s-mi instalez alarma, cum ca e obligatoriu si daca nu imi da amenda. Mi-au dat si o instiintare prin care sunt obligat sa instalez alarma in 30 zile..... sau amenda.
Este obligatoriu sa o instalez (avand in vedere ca tocmai am deschis .... finantele s-au subtiat)..... daca nu cu ce lege pot demonstra ca nu au dreptate pt a scapa de amenda.

Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: ContSters98245 , utilizator 00:26, 23 Iunie 2011
Legea numarul 333 privind paza obiectivelor, bunurilor valorilor si protectia persoanelor

1) Ministerele si celelalte organe de specialitate ale administratiei publice centrale si locale, regiile autonome,
companiile si societatile nationale, institutele nationale de cercetare-dezvoltare, societatile comerciale,
indiferent de natura capitalului social, precum si alte organizatii care detin bunuri ori valori cu orice titlu,
denumite in prezenta lege unitati, sunt obligate sa asigure paza acestora.

(3) La unitatile unde nu este posibila realizarea unui sistem de paza organizat, conducatorii acestora sunt
obligati sa execute imprejmuiri, grilaje, obloane, incuietori sigure, iluminat de securitate, sisteme de alarma sau
alte asemenea mijloace necesare asigurarii pazei si integritatii bunurilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Semnificatia legii 333 / 2003 republicata GeorgeVandu05 GeorgeVandu05 Conform legii 333 din 2003 republicata , articolul 3 pct. 3 , cate elemente de siguranta a societatii trebuie sa am : toate sau unul din ele ? ART. 3 / PCT. ... (vezi toată discuția)
Pot renunta la firma de paza? anastedo anastedo servus vreau sa stiu daca pot renunta la firma de paza,in conditiile in care am 3 camere video,o alarma conectata la telefonul meu,si sa inchei o asigurare cu ... (vezi toată discuția)
Politia spune ca ... Qala Qala Am un magazin cu produse de profil I.T. de dimensiune relativ reduse, deci nu pot spune ca am marfa de foarte mare valoare. Am doi pereti comuni cu vecinii, ... (vezi toată discuția)