avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 203 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... bani de la stat pt casatorie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

bani de la stat pt casatorie

Imi puteti spune va rog daca se mai dau anul asta aia 200euro(parca) pt prima casatorie? Am avut nunta pe 28 mai 2011.
Eventual cam ce contine dosarul pe care trebuie sa il depun...si unde?
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 10:31, 23 Iunie 2011
Din cate stiu, prin adoptarea Legii nr. 118/2010 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar s-a anulat acel sprijin financiar :sorry:

Art. 15. — (1) De la data intrarii in vigoare a prezentei legi, se abroga:
...........................
i) Legea nr. 396/2006 privind acordarea unui sprijin financiar la constituirea familiei, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 892 din 2 noiembrie 2006.




Am gasit articol din 2010 in care se spune ca blocarea acestor prime de casatorie e valabila pt bugetul anului 2010 deci, pana la sfarsitul anului. Pt 2011 nu am gasit nimic scris...
In aceeasi lege 118/2010 scrie:

ART. 16
(1) Prevederile art. 1 - 3, art. 5, art. 6 alin. (1), precum şi cele ale art. 9 - 14 se aplică până la 31 decembrie 2010.

Din pacate, Art. 15 nu intra in aceasta categorie...

[ link extern ]

Casa de piatra :vishenka:
Ultima modificare: Joi, 23 Iunie 2011
Ares-3, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Banii pentru prima casatorie Mirelazaldea Mirelazaldea buna , am si eu o intrebare. Se mai acorda acei 200euro pt prima casatorie? (vezi toată discuția)
Se mai oferă cei 200 euro pentru cuplurile la prima căsătorie? Davidel4God Davidel4God Salutare, oameni. Prin 2009 era o lege ce oferea 200Euro tuturor celor ce se căsătoreau legal. Am un prieten, ce dorește să se căsătorească curând, și ... (vezi toată discuția)
Dreptul la indemnizatia de 200e in urma casatoriei civile annamaria2015 annamaria2015 Buna ziua tuturor, am si eu o scurta si directa intrebare. Eu si sotul meu urmeaza sa ne casatorim legal in Octombrie. El a mai fost casatorit legal acum 9 ... (vezi toată discuția)