Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... bani de la stat pt casatorie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

bani de la stat pt casatorie

Imi puteti spune va rog daca se mai dau anul asta aia 200euro(parca) pt prima casatorie? Am avut nunta pe 28 mai 2011.
Eventual cam ce contine dosarul pe care trebuie sa il depun...si unde?
Din cate stiu, prin adoptarea Legii nr. 118/2010 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar s-a anulat acel sprijin financiar :sorry:

Art. 15. — (1) De la data intrarii in vigoare a prezentei legi, se abroga:
...........................
i) Legea nr. 396/2006 privind acordarea unui sprijin financiar la constituirea familiei, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 892 din 2 noiembrie 2006.

Am gasit articol din 2010 in care se spune ca blocarea acestor prime de casatorie e valabila pt bugetul anului 2010 deci, pana la sfarsitul anului. Pt 2011 nu am gasit nimic scris...
In aceeasi lege 118/2010 scrie:

ART. 16
(1) Prevederile art. 1 - 3, art. 5, art. 6 alin. (1), precum şi cele ale art. 9 - 14 se aplică până la 31 decembrie 2010.

Din pacate, Art. 15 nu intra in aceasta categorie...

[ link extern ]

Casa de piatra :vishenka:
Ares-3, moderator