Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Am fost pagubita intr-un accident auto
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Am fost pagubita intr-un accident auto

Am fost lovita cu masina de cineva si masina mea a suferit avarii f. grave. Am facut tot cee ce era necesar sa fac si s-a dat verdictul ca trebuie sa mi se ofere "daune totale". Cand am vorbit cu firma de asigurari [EDITAT] (cea care ar fi trebuit sa plateasca) ni s-a raspuns ca nu pot ( sau no vor ) sa plateasca . Si daca totusi dorim despagubiri sa-l dam in judecata pe cel vinovat si apoi el sa dea firma [EDITAT] in judecata si apoi vor mai vedea ei ce vor face. Nu stiu ce sa mai fac . Am pierdut f, multi bani , dar si sa faci o serie intreaga de procese pt a-ti obtine dreptul ?
Mu stiu ce sa mai fac! Ondina
ContSters20980, utilizator
Actionati in instanta societatea de asigurari, avand ca obiect "pretentii" si solicitati instantei sa oblige societatea la plata intregii sume asigurate, asa cum s-a trecut in procesul verbal de constatare ca fiind "dauna totala". Va sfatuiesc insa sa consultati un avocat pentru a avea sanse reale de a castiga in fata instantei. Cu stima.
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua,
Care a fost motivul refuzului de a va plati ? A fost contatct material intre cele 2 masini ?
A fost facuta confruntare intre masinile implicate in eveniment ?
Aveti incheiat cosntat amiabil sau PV Politie ?
La ce societate ati solicitat despagubire?
Dupa ce imi furnizati aceste informatii incerc sa-mi fac o idee mai completa despre situatia dvs.
puteti merge si pe varianta reclamatiei catre C.S.A., insa va trebui sa va ganditi la alti bani ce urmeaza a-i cheltui, in vederea inceperii unui proces ( ii veti recupera la finalul litigiului, daca veti castiga). Contactati un avocat familiarizat cu litigii de acest gen si incepeti procedura ( invitatie la conciliere, calcul corect al despagubirii, estimare costuri, etc.)
Mai intai solicitati motivarea scrisa a refuzului platii despagubirii.
In functie de motivele invocate formulati obiectiuni. Este bine sa apelati la serviciile unui expert judiciar auto
Convocati asiguratorul la conciliere in vederea rezolvarii litigiului pe cale amiabila.
Daca concilierea nu da roade actionati in judecata societatea de asigurare.