avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 462 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA declaratie 390
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

declaratie 390

buna ziua

Am primit astazi un invoice de la un furnizor din UE .
factura este emisa cu data de 07.04.2011 . Cum trebuie sa procedez la ce luna inregistrez in contabilitate factura ? ce fac cu d390 di decontul de tva am depus declaratiile la mai

MULTUMESC
Cel mai recent răspuns: croitoru raluca , utilizator 15:32, 27 Iunie 2011
factura furnizorului avand data inainte de 15 mai, exigibilitatea intervine la data la care este emisa factura, adica 7 aprilie 2011.
in decontul lunii iunie, veti inscrie la randul de regularizari diferenta de curs valutar rezultat intre cursul in vigoare la data emiterii autofacturii si cursul in vigoare la data emiterii facturii de catre furnizor (07.04.2011)
astfel achizitia intracomunitara va fi raportata la cursul de schimb valabil in ziua in care are loc exigibilitatea tva.
de asemenea, trebuie sa rectificati decl. 390 aferenta lunii mai, in sensul excluderii achizitiei respective dar si decl. 390 aferenta lunii aprilie, in sensul includerii achizitiei intracomunitare de bunuri.
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratii 390, 300 gabon gabon Buna ziua, Am o mare rugaminte sa ma ajutati sa rezolv urmatoarea situatie. In 18.12.2009 am platit avans pentru o achizitie de bunuri intracomunitare, in ... (vezi toată discuția)
D.390 kerekesmargo kerekesmargo serviciul intracomunitar prestat de o firma din HU -platitor de tva -in septembrie (21.09.2011), facturat in octombrie 12.10.2011 (data ... (vezi toată discuția)
390 vies Nicoletamaria Nicoletamaria buna ziua1 am o factura din Germania emisa pe 29.01.2010 am platit pe 15.01.2010 in baza unei fact proforme emisa la 15.01.2010. marfa a sosit pe ... (vezi toată discuția)