Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA declaratie 390
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

declaratie 390

buna ziua

Am primit astazi un invoice de la un furnizor din UE .
factura este emisa cu data de 07.04.2011 . Cum trebuie sa procedez la ce luna inregistrez in contabilitate factura ? ce fac cu d390 di decontul de tva am depus declaratiile la mai

MULTUMESC
factura furnizorului avand data inainte de 15 mai, exigibilitatea intervine la data la care este emisa factura, adica 7 aprilie 2011.
in decontul lunii iunie, veti inscrie la randul de regularizari diferenta de curs valutar rezultat intre cursul in vigoare la data emiterii autofacturii si cursul in vigoare la data emiterii facturii de catre furnizor (07.04.2011)
astfel achizitia intracomunitara va fi raportata la cursul de schimb valabil in ziua in care are loc exigibilitatea tva.
de asemenea, trebuie sa rectificati decl. 390 aferenta lunii mai, in sensul excluderii achizitiei respective dar si decl. 390 aferenta lunii aprilie, in sensul includerii achizitiei intracomunitare de bunuri.
multumesc