avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii spor la ore suplimentare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

spor la ore suplimentare

Buna ziua.
Este legal ca in C.I.M , la SALARIZARE, alin. 2 lit.a) SPORURI, sa scrie NU ?
Este legal ca orele suplimentare sa fie platite, dar fara spor?
Exemplu: am 1500 ron intr-o luna cu 20 de zile lucratoare, adica 160 ore+ 10 ore suplimentare. Eu am primit:
1500/160=9,375 ron/h*10 h suplimentare=94 ron
1500+94=1594 ron
Nu ar fi trebuit sa fie:
1500/160=9,375*100%=18,75 ron/h suplimentara *10=188
total:1500+188=1688 ron ?
Repet: in contractul de munca este trecut doar salariul de incadrare, fara sa se specifice sporuri, indemnizatii, adaosuri.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters42179 , utilizator 20:25, 24 Iunie 2011
Art. 120
(1) Munca prestata in afara duratei normale a timpului de munca saptamanal, prevazuta la art. 112, este considerata munca suplimentara.
Art. 122
(1) Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia.
(2) In aceste conditii salariatul beneficiaza de salariul corespunzator pentru orele prestate peste programul normal de lucru.
Art. 123
(1) In cazul in care compensarea prin ore libere platite nu este posibila in termenul prevazut de art. 122 alin. (1) in luna urmatoare, munca suplimentara va fi platita salariatului prin adaugarea unui spor la salariu corespunzator duratei acesteia.
(2) Sporul pentru munca suplimentara, acordat in conditiile prevazute la alin. (1), se stabileste prin negociere, in cadrul contractului colectiv de munca sau, dupa caz, al contractului individual de munca, si nu poate fi mai mic de 75% din salariul de baza.

Cum dv. va platit orele suplimentare in luna respectiva nu are ce spor sa va mai dea. Acesta il primeati in conditiile art.123.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reglementare plata ore suplimentare: modul concret/valoarea orelor ... Constantin Brancoveanu Constantin Brancoveanu Reglementare plata ore suplimentare: modul concret/valoarea orelor suplimentare platite unui angajat trebuie reglementat in CIM sau se poate face trimitere la ... (vezi toată discuția)
Plata orelor suplimentare Prichi Prichi Codul Muncii replublicat prevede: Art. 123. - (1) În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul prevăzut de art. ... (vezi toată discuția)
Ore suplimentare platite catalin1904 catalin1904 Buna, Este legal sa se taie din orele suplimentare facute de luni pana vineri, deoarece nu am facut norma de munca. Tin sa precizez ca lucrez sambata 5 ore si ... (vezi toată discuția)