Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... norma de hrana
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

norma de hrana

norma de hrana intra in cuantumul pensiei de intretinere?
Norma de hrană intră în calcul la stabilirea pensiei de întreţinere în virtutea dispoziţiilor art. 409 lit. a cod pr. civ., fiind inclusă în categoria de salarii şi alte venituri periodice realizate din muncă, destinate asigurării mijloacelor de întreţinere a debitorului obligaţiei de întreţinere
Norma de hrana nu poate fi inclusa in baza de calcul a pensiei de intretinere deoarece are caracterul unei indemnizatii cu destinatie speciala care:
- conf. art. 55 alin. 4 lit. b) din OUG nr. 138 / 2005 de modificare si completare a Legii nr. 571 / 2003 cu modificarile aduse de Legea 118 / 2010, drepturile de hrana acordate de angajatori angajaţilor, in conformitate cu legislaţia in vigoare, nu sunt incluse in categoria veniturilor salariale;
- conf. art. 409 alin.7 Cod procedura civila indemnizaţiile cu destinaţie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmărite pentru nici un fel de datorii.